Τσάμπιονς Λιγκ: Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου στα ημιτελικά

Φοβερή «μάχη» στο «Βιθέντε Καλντερόν», λύγισε η Μπενφίκα απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Μπαρτσελόνα.

Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι των Καταλανών και με πολύ πάθος απέκλεισαν για δεύτερη φορά την Μπαρτσελόνα τα τελευταία τρία χρόνια.

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ο Γκριεζμάν στο 36ο λεπτό.

Το τελικό 2-0 έγραψε ο ίδιος παίκτης στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, φάση στην οποία θα έπρεπε να αποβληθεί ο Ινιέστα.

Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής Ριτσόλι, έδωσε φάουλ αντί για πέναλτι στην Μπαρτσελόνα σε χέρι του Κορέα, με τον Μέσι να στέλνει τη μπάλα άουτ στην εκτέλεση.

The #UCL semi-final lineup is complete…

Congrats, Atlético and Bayern! pic.twitter.com/WS2FyCy0Lo

— Champions League (@ChampionsLeague) April 13, 2016

Στην Πορτογαλία, η Μπενφίκα μπήκε ψυχωμένη στο ματς με τη Μπάγερν, παρά τις επιθετικές της απώλειες, με κορυφαία αυτή του Κώστα Μήτρογλου.

Στο 27ο λεπτό ο Ραούλ Χιμένεθ με υπέροχη κεφαλιά έκανε το 1-0, εκμεταλλευόμενος την παντελώς άστοχη έξοδο του Νόιερ.

Το όνειρο για την Μπενφίκα κράτησε μόλις 11 λεπτά, καθώς στο 38’ ο Βιντάλ ισοφάρισε για τους Βαυαρούς.

Στο 52’ ο Μίλερ έγραψε το 1-2 με τον Ταλίσκα να σημειώνει το τελικό 2-2 στο 76’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Σίτι, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου θα μάθουν τον αντίπαλό τους στην κλήρωση της Παρασκευής.

Είναι χαρακτηριστικό πάντως πως και οι τέσσερις ομάδες προκρίθηκαν με συνολικό σκορ 3-2.