Europa League: Επική ανατροπή και πρόκριση για την Λίβερπουλ

Μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League πήρε η Λίβερπουλ, στον πρόωρο τελικό με την Ντόρτμουντ. Για να συμβεί αυτό μάλιστα, σημείωσε μια

Μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League πήρε η Λίβερπουλ, στον πρόωρο τελικό με την Ντόρτμουντ. Για να συμβεί αυτό μάλιστα, σημείωσε μια από τις πιο μεγάλες ανατροπές στην ιστορία των ευρωπαϊκών κυπέλλων, που ορισμένοι συγκρίνουν με αυτήν που σημείωσε η ίδια ομάδα στον προ 11 ετών τελικό του Champions League στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Μίλαν.

Οι Γερμανοί με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στη σύνθεσή τους, προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 2-0 και πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με 3-1 μέσα στο Άνφιλντ, χάρη σε τέρματα των Μκιταριάν στο 5’, Αουμπαμεγιάνγκ στο 9’ και Ρόις στο 57’ και ενώ είχε μειώσει στο στο 48’ σε 2-1 ο Οριζί.

Όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει για τους κόκκινους, ωστόσο στο τελευταίο ημίωρο η Λίβερπουλ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της διαμορφωθείσα κατάσταση. Με τέρματα του Κουτίνιο στο 66’, του Σακό στο 78’ και κεφαλιά του Λόβρεν στις καθυστερήσεις, η Λίβερπουλ νίκησε με 4-3 την Ντόρτμουντ και με συνολικό σκορ 5-4 προκρίθηκε στους τέσσερις της διοργάνωσης.

Εκεί πέρασαν ακόμα Σαχτάρ Ντόνετσκ και Βιγιαρεάλ που πέτυχαν δεύτερες νίκες επί των Μπράγκα και Σπάρτα Πράγας αντίστοιχα, φιλοδωρώντας με 4 τέρματα την καθεμία.

H Σαχτάρ καθάρισε εύκολα το ματς με τους Πορτογάλους έχοντας ως σκόρερς τους Σρνα (25’), Κοβαλένκο (50’) αλλά και τον… Φερέιρα, που σημείωσε δύο αυτογκόλ!

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε 4-2 της Σπάρτα Πράγας. Ο Μπακαμπού στο 5’ άνοιξε το σκορ, ο Καστιγιέχο έκανε το 2-0 στο 43’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο πρώην παίκτης της Ξάνθης Λάφατα με αυτογκόλ έκανε το 3-0 για το «κίτρινο υποβρύχιο». Στο 49’ ο Μπακαμπού ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, για να μειώσουν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τους Ντόκαλ (65’) και Κρεΐσι (71’).

Το τέταρτο εισιτήριο των ημιτελικών προέκυψε από τον ισπανικό εμφύλιο ανάμεσα σε Σεβίλλη και Μπιλμπάο. Η φιλοξενούμενη βασκική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με τέρμα του Αντούριθ στο 57’, ισοφαρίστηκε δυο λεπτά αργότερα από τον Γκαμέιρο και ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Ραούλ Γκαρθία στο 80’. Ετσι νίκησε με το ίδιο σκορ με το οποίο είχε χάσει στην έδρα της (2-1).

Το ματς οδηγήθηκε σε ημίωρη παράταση και τελικά στα πέναλτι, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 5-4 με τον Γκαμέιρο να ευστοχεί στο τελευταίο και την Σεβίλλη να παίρνει μια μεγάλη πρόκριση και να παραμένει στο κόλπο για την τρίτη σερί κατάκτηση του τροπαίου.