Marathon des Sables: Το Μαρόκο θριάμβευσε στη Σαχάρα - Οι θέσεις των Ελλήνων

Με το πέμπτο και τελευταίο σκέλος ολοκληρώθηκε και ο φετινός «μαραθώνιος της άμμου». Τελικά τρεις Μαροκινοί έμελλε να κατακτήσουν και τις τρεις

Με το πέμπτο και τελευταίο σκέλος ολοκληρώθηκε και ο φετινός «μαραθώνιος της άμμου».

Τελικά τρεις Μαροκινοί έμελλε να κατακτήσουν και τις τρεις θέσεις στο βάθρο του απαιτητικού αγώνα, στην διάρκεια του οποίου οι δρομείς καλούνται να διασχίσουν την έρημο Σαχάρα.

Στην 64η θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Κασίμης και στην 278η θέση ο Τόλης Βυζαρέλης.

Στο ψηλότερο σκαλί ανέβηκε ο πολυνίκης του θεσμού Ρασίντ Αλ Μοράμπιτι, που κατέκτησε τον τίτλο για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και τέταρτη συνολικά.

Μπορεί στο πέμπτο σκέλος της Παρασκευής να τερμάτισε τρίτος, αλλά ήταν με διαφορά πρώτος στην γενική κατάταξη και το πανηγύρισε δεόντως.

Στις γυναίκες, η Ρωσία Νατάλια Σέντιχ κέρδισε το συγκεκριμένο σκέλος του αγώνα και μαζί την πρωτιά στην γενική κατάταξη.