Τσάμπιονς Λιγκ: Η Ατλέτικο «λύγισε» και την Μπάγερν στο «καμίνι» της Μαδρίτης

Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 1-0 των Βαυαρών και έχουν το πλεονέκτημα για την πρόκριση στον τελικό.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Μπάγερν Μονάχου στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 11ο λεπτό έκαναν το 1-0 με υπέροχη ατομική προσπάθεια του Σαούλ.

Η Μπάγερν ανέβασε στροφές και έκλεισε την Ατλέτικο στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Αλάμπα με «κεραυνό» σημάδεψε το δοκάρι του Όμπλακ, με τους Βαυαρούς να ασκούν ασφυκτική πίεση στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων.

Η μεγάλη ευκαιρία πάντως ανήκει στην Ατλέτικο, που σε υποδειγματική αντεπίθεση στο 75’ έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Τόρες να σημαδεύει το δοκάρι του Νόιερ.