Γιουρόπα Λιγκ: Σεβίλλη και Βιγιαρέαλ έκαναν το πρώτο βήμα για τον τελικό

Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ. Η Σεβίλλη απέσπασε ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας κόντρα στη Σαχτάρ

Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Σεβίλλη απέσπασε ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ σε ένα «χορταστικό» ματς.

Οι Ισπανοί, που στοχεύουν στην τρίτη σερί κατάκτηση του τροπαίου, προηγήθηκαν με τον Βίτολο στο 6ο λεπτό, όμως η Σαχτάρ πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με γκολ των Μάρλος και Στεπανένκο.

GOOOOOOOOOOOL de kevingameiro9</a> gol de penalti <a href="https://twitter.com/FCShakhtar">FCShakhtar 2-2 #SevillaFC#vamosmisevilla#UELpic.twitter.com/xrMMUea3gm

— Sevilla Fútbol Club (@SevillaFC) 28 Απριλίου 2016

Η Σεβίλλη είχε την απάντηση και στο 82ο λεπτό με πέναλτι, ο Γκαμεϊρό «έγραψε» το τελικό 2-2.

RESULTS:
Two away goals for Sevilla, and a dramatic late winner for Villarreal!
The ties are nicely poised… #UELpic.twitter.com/GzuQA2J2cP

— UEFA Europa League (@EuropaLeague) 28 Απριλίου 2016

Στο «Ελ Μαδριγάλ», Βιγιαρεάλ και Λίβερπουλ ταλαιπώρησαν το ποδόσφαιρο σε έναν κακό ποιοτικά ημιτελικό.

Οι ομάδες είχαν ελάχιστες φάσεις για γκολ, με το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στον χώρο του κέντρου.

Η Βιγιαρεάλ πάντως με υποδειγματική αντεπίθεση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, πέτυχε το «χρυσό» γκολ με τον Άντριαν Λόπεζ να «γράφει» το τελικό 1-0.

FULL-TIME: A late goal gives Villarreal a slim advantage over #LFC after the first leg of the sides' semi-final tie pic.twitter.com/qyh1wMnUJ6