Σκουός: Θρίαμβος Ελσορμπάγκι στην Ελ Γκούνα

Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκληρώθηκε για τα αιγυπτιακά χρώματα το όπεν του σκουός που διεξήχθη στην Ελ Γκούνα. Οι Αιγύπτιοι φίλαθλοι είχαν την

Οι Αιγύπτιοι φίλαθλοι είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν έναν θρίαμβο ενός αθλητή της πατρίδας τους στον μεγάλο τελικό του τουρνουά και μάλιστα μετά από συγκλονιστικό αγώνα.

Ο λόγος για τον Μοχάμεντ Ελσορμπάγκι, τον κορυφαίο αθλητή του κόσμου σύμφωνα με την κατάταξη της ομοσπονδίας, ο οποίος ωστόσο ξεκίνησε υποτονικά και έχασε τα δύο πρώτα σετ από τον Γάλλο παγκόσμιο πρωταθλητή Γκρεγκορί Γκοτιέ με 11-7 και 11-9.

Παρόλα αυτά ο Ελσορμπάγκι έκανε εντυπωσιακό comeback και πήρε τα τρία επόμενα, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη.

Ο ίδιος σχολίασε στην κάμερα του euronews: «Είμαι πραγματικά χαρούμενος που νίκησα. Ήταν πολύ δύσκολος αγώνας. Ο Γκρεγκ είναι σπουδαίος αντίπαλος. Μόλις επέστρεψε από έναν τραυματισμό και επέστρεψε πολύ δυνατός. Επομένως ήταν πολύ δύσκολο να επιστρέψω ενώ βρισκόμουν πίσω δύο σετ. Είχα πολύ πίεση σήμερα, ένιωθα ότι έχω μεγαλύτερη ευθύνη να κερδίσω για όλους αυτούς τους ανθρώπους που ήρθαν εδώ για να με υποστηρίξουν. Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα τον αγώνα, δεν ήταν κάτι εύκολο».

Ο Μοχάμεντ Ελσορμπάγκι με τη νίκη του αυτή έφτασε τις έξι συνεχόμενες κατακτήσεις σε διοργανώσεις παγκοσμίων τουρνουά που έχει φιλοξενήσει η διεθνής ομοσπονδία σκουός.