ΝΒΑ: Επίδειξη δύναμης από το Σαν Αντόνιο στον πρώτο ημιτελικό της Δύσης

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς διέλυσαν την Οκλαχόμα στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών της Δύσης στο ΝΒΑ. Το τελικό 124-92 είναι μάλλον τιμητικό για την

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς διέλυσαν την Οκλαχόμα στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών της Δύσης στο ΝΒΑ.

Το τελικό 124-92 είναι μάλλον τιμητικό για την Οκλαχόμα, που μόνο στην πρώτη περίοδο είχε βρεθεί να χάνει με 43-20, έχοντας τραγικές επιδόσεις στην άμυνα.

Το ημίχρονο τελείωσε με το Σαν Αντόνιο να έχει πετύχει 73 πόντους στην ουσιαστικά ανύπαρκτη άμυνα των Θάντερ.

Οι Σπερς είχαν τον Λαμάρκους Όλντριτζ σε διαστημική βραδιά, με τον πάουερ φόργουρντ να τελειώνει τον αγώνα με 38 πόντους, 6 ριμπάουντ και δύο τάπες.

Άξιος συμπαραστάτης του Όλντριτζ ήταν ο Λέοναρντ με 25 πόντους, με τον Ντάνι Γκριν να συμπληρώνει άλλους 18.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, δεν κατάφεραν σε κανέναν σημείο του αγώνα να αντιδράσουν.

Ο Σερζ Ιμπάκα ήταν πρώτος σκόρερ της Οκλαχόμα με 19 πόντους, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ δεν έπιασε καλή απόδοση, σημειώνοντας 16 πόντους στο ματς.

Ο τεχνικός των Σπερς, Γκρεγκ Πόποβιτς, πήρε την έβδομη νίκη του σε πλέι – οφ με διαφορά μεγαλύτερη των 30 πόντων, με μόλις δύο προπονητές να τον προσπερνούν στη σχετική λίστα.