ΝΒΑ: «Άλωσαν» την Oracle Arena οι Οκλαχόμα Θάντερ

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ «έσπασαν» με το «καλημέρα» την έδρα των Γουόριορς, στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας του ΝΒΑ. Η παρέα του Ράσελ

Η παρέα του Ράσελ Γουέστμπρουκ έφυγε με το «διπλό» από την Oracle Arena με σκορ 108-102, δείχνοντας πως οι πρωταθλητές μόνο άτρωτοι δεν είναι.

Η επιτυχία της Οκλαχόμα γίνεται ακόμη μεγαλύτερη αν σκεφτεί κανείς πως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Κάρι και Τόμσον είχαν δώσει προβάδισμα 13 πόντων στο Γκόλντεν Στέιτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Οκλαχόμα αποφάσισε να παίξει άμυνα και με τον Γουέστμπρουκ να σημειώνει 27 πόντους πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.

Άξιος συμπαραστάτης του ηγέτη των νικητών ήταν ο Κέβιν Ντουράντ που πέτυχε 26 πόντους αλλά και ένα κομβικό καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Από πλευράς Γουόριορς, Κάρι και Τόμσον είχαν 26 και 25 πόντους αντίστοιχα με τον Γκριν να συμπληρώνει άλλους 23.