Γιουρόπα Λιγκ: Έγραψε ιστορία η Σεβίλλη μετά το 3-1 επί της Λίβερπουλ στον τελικό

Από Ιωάννης Καράγιωργας

Η Σεβίλλη κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και πέμπτη συνολικά το Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε με 3-1 της Λίβερπουλ στον τελικό της Βασιλείας, γυρίζοντας το ματς από το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου.

FIVE-TIME winners!
THREE IN A ROW!
Congratulations, Sevilla, UEFA Europa League champions\#UELfinalpic.twitter.com/xynSpxix94

— UEFA Europa League (@EuropaLeague) 18 Μαΐου 2016

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και στο 35ο λεπτό πήρε προβάδισμα με υπέροχο γκολ του Ντάνιελ Στάριτζ.

Οι «κόκκινοι» διαμαρτύρονται δίκαια για τουλάχιστον μία περίπτωση πέναλτι που δεν τους δόθηκε κι ενώ το ματς ήταν στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Λίβερπουλ δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο.

Η κάτοχος του τροπαίου, Σεβίλλη, ισοφάρισε στην πρώτη φάση του ημιχρόνου με τον Γκαμεΐρό.

Η Λίβερπουλ δεν είχε λύσεις και η ομάδα του Ουνάι Έμερι πάτησε γκάζι.

Στο 64’ ο Κόκε με εξαιρετικό σουτ στη γωνία έκανε το 2-1 για τη Σεβίλλη και κάπου εκεί η ψυχολογία γύρισε οριστικά με το μέρος των Ανδαλουσιάνων.

Έξι λεπτά αργότερα, οι Ισπανοί πέτυχαν και τρίτο γκολ και πάλι με τον Κόκε, και τελείωσαν κάθε αμφιβολία για τον τελικό νικητή.

Έτσι ο Γιούργκεν Κλοπ χάνει και τον δεύτερο φετινό τελικό με τη Λίβερπουλ, μετά από αυτόν του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Η Σεβίλλη έγινε παράλληλα η πρώτη ομάδα που κατακτά τρεις συνεχόμενες χρονιές το Γιουρόπα Λιγκ.