ΝΒΑ: Μία νίκη μακριά από τον τελικό οι Καβαλίερς

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς συνέτριψαν το Τορόντο με 116-78 και έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Η παρέα του Λεμπρόν Τζέιμς πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, χτίζοντας διαφορά 18 πόντων στην πρώτη περίοδο και 31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κέβιν Λαβ πέτυχε 25 πόντους για το Κλίβελαντ με τους Λεμπρόν Τζέιμς και Κάιλ Ίρβινγ να συμπληρώνουν από 23.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική, καθώς το Τορόντο ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ στο παρκέ και έχασε το ματς πριν καλά καλά ξεκινήσει.

Είναι χαρακτηριστικό πως μόλις δύο παίκτες των Ράπτορς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντεροζάν να σημειώνει 14 και τον Λάουρι 13.

Το έκτο ματς διεξάγεται στο Τορόντο, με τους Καβαλίερς να βρίσκονται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Σε κάθε περίπτωση, αν χρειαστεί έβδομο ματς αυτό θα διεξαχθεί στο Κλίβελαντ, καθώς οι «Καβς» έχουν το πλεονέκτημα έδρας.