Τζούντο: Δύο ελληνικές συμμετοχές στο Masters της Γκουανταλαχάρα

Το φετινό World Judo Masters πραγματοποιείται εδώ, στην μεξικανική πόλη Γκουαντααλαχάρα.

Το Masters είναι η διοργάνωση που συγκεντρώνει τους κορυφαίους 16 τζουντόκα από κάθε κατηγορία.

Είναι πολύ σημαντική για τέσσερις λόγους:

• Πρώτον, εξαιτίας του πρεστίζ που έχει κάποιος όταν κερδίζει σε αυτήν την διοργάνωση.
  • Δεύτερον, για τα χρηματικά έπαθλα, που είναι μεγαλύτερα από όλα τα Γκραν Πρι και τα Γκραν Σλαμ.
  • Τρίτον, για τους πόντους που κερδίζει κάθε αθλητής, επίσης περισσότερους σε σχέση με Γκραν Πρι και Γκραν Σλαμ.
  • Τέταρτον, επειδή είναι το τελευταίο τουρνουά που δίνει πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Για τρεις ημέρες η Γκουανταλαχάρα θα είναι για το τζούντο το κέντρο του κόσμου. Στην πρώτη από αυτές, πάντως, είχαμε κυριαρχία της Ιαπωνίας.

Στην κατηγορία ελαφρών βαρών των γυναικών, στα 48 κιλά δηλαδή, νικήτρια αναδείχθηκε η Άμι Κόντο. Στον τελικό επικράτησε της Σάρα Μενέζες από την Βραζιλία, η οποία επιθυμεί στο Ρίο, μπροστά στο κοινό της πατρίδας της, να υπερασπιστεί το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο που κατέκτησε πριν τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο αλλά φαίνεται ότι θα έχει δύσκολο έργο στην προσπάθεια να επαναλάβει τον ολυμπιακό θρίαμβό της. Οι δυο τζουντόκα αναμένεται να δώσουν τον επόμενο μεταξύ τους αγώνα τους στις 6 Αυγούστου στο Ρίο, καθώς η δική τους κατηγορία θα διεξαχθεί την πρώτη ημέρα του αγωνιστικού προγράμματος των Ολυμπιακών Αγώνων και σε αυτήν θα δοθεί ένα από τα πρώτα χρυσά στην διοργάνωση.

Ο εθνικός ύμνος της Ιαπωνίας ακούστηκε όμως και δεύτερη φορά στην Γκουαντααλαχάρα, προς τιμήν και της Μισάτο Νακαμούρα, η οποία ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 52 κιλών. Στον τελικό νίκησε με ιππόν την Ρωσίδα πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης Νατάλια Κουζιούτινα. Πλέον η Νακαμούρα στρέφει το ενδιαφέρον της στο Ρίο. Αυτή θα είναι η τρίτη διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων όπου θα λάβει μέρος η τρεις φορές πρωταθλήτρια κόσμου αλλά νυν Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης, και θέλει κάτι καλύτερο από το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε το 2008 στην πρώτη της συμμετοχή στο Πεκίνο.

Στα 57 κιλά το Νο1 του κόσμου, η Σουμίγια Ντοργσουρεν από την Μογγολία επιβεβαίωσε την κυριαρχία της. Η κάτοχος του τίτλου των Masters έφτασε σχετικά εύκολα στον τελικό και εκεί επικράτησε της Γαλλίδας Ελέν Ρεσεβό, χάρη σε ένα γιούκο που σημειώθηκε 2.05 πριν την ολοκλήρωση του τελικού.

Στους άνδρες και την κατηγορία ελαφρών βαρών των 60 κιλών, είχαμε θρίαμβο για ο Αζερμπαϊτζάν. Ο αζέρικος ύμνος ακούστηκε στο Μεξικό προς τιμήν του Ορκχάν Σαφάροφ. Αν και Νο6 στον κόσμο, λύγισε στον τελικό τον Γάλλο Βενσάν Λιμαρέ, που θεωρούνταν φαβορί. Η νίκη του ίσως ήταν μια από τις πιο σημαντικές της πρώτης ημέρας του Masters, καθώς με τους βαθμούς που κατέκτησε, ο Σαφάροφ ανέβηκε στην πρώτη οκτάδα της παγκόσμιας κατάταξης, που του εξασφαλίζει ευνοϊκότερη κλήρωση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η έκληξη της ημέρας

Έκπληξη της ημέρας είναι μάλλον ένας αδόκιμος όρος όταν μιλάμε για Masters, όπου έτσι κι αλλιώς συμμετέχουν οι κορυφαίοι αθλητές. Αίσθηση ωστόσο προκάλεσε ο αποκλεισμός δύο Ιαπώνων.

Ο πρώην πρωταθλητής κόσμου Ναοχίσα Τακάτο ηττήθηκε με ιππόν από τον πρώτο αγώνα της διοργάνωσης από τον Βενσάν Λιμαρέ, που όπως προαναφέρθηκε έφτασε στην συνέχεια μέχρι τον τελικό.

Επίσης, εντύπωση προκάλεσε και ο αποκλεισμός της Καόρι Ματσουμότο, η οποία επίσης ηττήθηκε στον πρώτο της αγώνα στην διοργάνωση από την Τσεν Λινγκ Λιεν από την Κινεζική Ταϊπέι.

Το στιγμιότυπο της ημέρας

Το στιγμιότυπο της ημέρας ήταν η εξαιρετική κίνηση με την οποία κέρδισε έναν από τους αγώνες της προς την κατάκτηση της κορυφής η Μισάτο Νακαμούρα στα 52 κιλά.

Οι ελληνικές συμμετοχές

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Μεξικό βρίσκονται και οι Έλληνες πρωταθλητές Ηλίας Ηλιάδης και Ρομάν Μουστόπουλος, που θα έχουν εξασφαλίσει την συμμετοχή στο Masters. Ο πρώτος θα αγωνιστεί στην κατηγορία των 81 κιλών και ο δεύτερος σε αυτήν των 90 κιλών.