Speed: Θρίαμβος Ρόσι στην Καταλώνια στη σκιά του θανάτου του Σαλόμ

Για να βρούμε τον τελευταίο μη – Ισπανό νικητή του γκραν πρι της Καταλωνίας στο MotoGP πρέπει να πάμε στο 2011, όταν ο Κέισι Στόνερ είδε πρώτος την καρώ σημαία, σε μία χρονιά που κατέκτησε το…

Για να βρούμε τον τελευταίο μη – Ισπανό νικητή του γκραν πρι της Καταλωνίας στο MotoGP πρέπει να πάμε στο 2011, όταν ο Κέισι Στόνερ είδε πρώτος την καρώ σημαία, σε μία χρονιά που κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Οι φίλοι του Μαρκ Μάρκεζ ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν τη νίκη, καθώς ο Ισπανός είχε την pole position. Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα τα ήθελε ο Καταλανός.

O Βαλεντίνο Ρόσι ήταν εντυπωσιακός στο GP της Καταλονίας, κερδίζοντας την καρώ σημαία.

Την ίδια στιγμή άφησε δεύτερο τον Μαρκ Μάρκεζ, με τον οποίο έδωσαν μάχη για τη νίκη μέχρι το τέλος.

Το γκραν πρι αποδείχτηκε καταστροφικό για τον Χόρχε Λορένθο. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής είχε πτώση, όταν έπεσε πάνω του ο Ιανόνε και τον έθεσε εκτός κούρσας.

Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο ομόσταβλος του Μάρκεζ Ντάνι Πεντρόσα.

Ο «Ντοτόρε», αν και εκκίνησε πέμπτος και βρέθηκε όγδοος στον πρώτο γύρο, κατάφερε να ανακάμψει και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη σεζόν. Έτσι, έφτασε τις 10 στην πίστα της Καταλούνια σε όλες τις κατηγορίες, ενώ έχει μετρήσει 16 παρουσίες στο βάθρο.

Πλέον στη βαθμολογία των οδηγών, ο Μάρκεζ έχει 125 βαθμούς, ο Λορένθο ακολουθεί με 115 και ο Ρόσι ανέβηκε στους 103.

Θρήνος για τον Λουίς Σαλόμ

Ο κόσμος του μηχανοκίνητου αθλητισμού θρηνεί το χαμό του Λουίς Σαλόμ, μετά το δυστύχημα που είχε ο αναβάτης στη διάρκεια των δοκιμαστικών της Παρασκευής.

Είναι ο πρώτος θάνατος αναβάτη μετά το 2011 και την απώλεια του Μάρκο Σιμοντσέλι στο γκραν πρι της Μαλαισίας. Ένας θάνατος που θυμίζει σε όλους την επικινδυνότητα του αθλήματος.

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Σαλόμ κράτησαν οι αναβάτες και οι ομάδες του MotoGP.

Ο θάνατος του αναβάτη στην κατηγορία Moto 2 προκάλεσε σοκ στον κόσμο του μηχανοκίνητου αθλητισμού και ειδικότερα στους αναβάτες όλων των κατηγοριών.

Οι αθλητές του MotoGP φόρεσαν ειδικά αυτοκόλλητα με το νούμερο 39 του νεαρού Ισπανού ή με το προσωνύμιό του.

Οι διοργανωτές από την πλευρά τους άλλαξαν ήδη τη διαδρομή του σιρκουί, αφαιρώντας τη μοιραία 12η στροφή, όπου ο Λουίς Σαλόμ έπεσε και λίγη ώρα αργότερα εξέπνευσε.

Το μοναδικό πρωτάθλημα της Ducati

O Βαλεντίνο Ρόσι δεν είναι ο μοναδικός αναβάτης που έχει κερδίσει τους Ισπανούς αντιπάλους του μέσα στην έδρα τους. Το 2007, ο Κέισι Στόνερ ανέτρεψε τα προγνωστικά και χάρισε στη Ducati το πρώτο, και τελευταίο μέχρι στιγμής, πρωτάθλημα κατασκευαστών.

Ο Κέισι Στόνερ το 2007 ήταν ο νικητής ίσως του πιο συναρπαστικού γκραν πρι της Καταλωνίας.

Ο Αυστραλός έδωσε απίστευτη μάχη με τον Βαλεντίνο Ρόσι, με τους δύο αναβάτες να αλλάζουν συνεχώς θέση στην κορυφή της κούρσας.

Ο Στόνερ πραγματοποίησε μία από τις μεγαλύτερες εμφανίσεις στην καριέρα του, κερδίζοντας τον τότε πέντε φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Βαλεντίνο Ρόσι.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Αυστραλού στη σεζόν και έμελλε να ακολουθήσουν άλλες έξι για τον αναβάτη της Ducati.

Στο τέλος της χρονιάς ο Στόνερ κατέκτησε το πρωτάθλημα με πολύ μεγάλη διαφορά, αφήνοντας δεύτερο τον Πεντρόσα και τρίτο τον Βαλεντίνο Ρόσι.