Κόπα Αμέρικα: Θρίαμβος της Χιλής και επανάληψη του περσινού τελικού κόντρα στην Αργεντινή

Η Χιλή συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο Κόπα Αμέρικα και έκλεισε ραντεβού με την Αργεντινή για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Η κάτοχος του τίτλου από πέρσι, επικράτησε 2-0 της Κολομβίας, με δύο γκολ στα πρώτα 11 λεπτά.

Το 1-0 πέτυχε ο Αρανγκουίζ στο 7ο λεπτό μετά από λάθος κεφαλιά του Κουαδράδο που έστρωσε τη μπάλα στον αντίπαλό του.

Et ça commence! 1er but du Chili #COLCHIpic.twitter.com/uYHwecyuKe

— Sans Transition (@SansTransition) 23 Ιουνίου 2016

Η Κολομβία δεν πρόλαβε να συνέλθει και τέσσερα λεπτά μετά δέχτηκε και δεύτερο γκολ.

10 min 2-0 Chili les colombiens ne sont pas réveiller #COLCHIpic.twitter.com/FKbQfkSntL

— SNAPDEFOOTEUX (@snapdefooteux) 23 Ιουνίου 2016

Ο Αλέξις Σάντσεζ χόρεψε δύο αντιπάλους, σούταρε στο δοκάρι του Οσπίνα και ο Φουενσαλίδα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο ημιτελικός διεκόπη στο ημίχρονο για περίπου δύο ώρες λόγω σφοδρής ηλεκτρικής καταιγίδας, ενώ εκκενώθηκε και το γήπεδο για την ασφάλεια των φιλάθλων.

ah ah ah #COLCHI#CopaAmericapic.twitter.com/Ou7WLOel8N

— Paic Citron (@paicweb) 23 Ιουνίου 2016

Στον μεγάλο τελικό της Κυριακής αναβιώνει το περσινό ζευγάρι, όταν η Χιλή κατέκτησε στην έδρα της το Κόπα Αμέρικα απέναντι στην Αργεντινή στη διαδικασία των πέναλτι.