Euro 2016: Η Ισλανδία ψήφισε...Brexit και «παραίτησε» τον Χόγκσον - Μεγάλη πρόκριση της Ιταλίας

Από Ιωάννης Καράγιωργας

Προκρίθηκε η Ιταλία με το επιβλητικό 2-0 επί της Ισπανίας - Θρίαμβος των Ισλανδών που έστειλαν τους Άγγλους σπίτι τους.

Η Ισλανδία πήρε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της, επικρατώντας 2-1 της Αγγλίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro, όπου θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Γαλλία. Η Αγγλία ταπεινώθηκε και ο Χόγκσον παραιτήθηκε αμέσως μετά τον αγώνα.

Gríðarlegur fögnuður braust út í leikslok á Arnarhóli, þar sem þúsundir fylgdust með 3-1 sigri #ISL á #ENG#emíslandpic.twitter.com/NGDOlIISa4

— Fréttastofa RÚV (@RUVfrettir) 27 Ιουνίου 2016

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Αγγλία που στο 5’ προηγήθηκε με πέναλτι του Ρούνεϊ. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Σίγκουρντσον ισοφάρισε για την Ισλανδία μετά από πλάγιο.

Στο 18’ ο Σίγκθορσον έγραψε το 2-1 για τους Βίκινγκς με τον Χαρτ να φέρει τεράστια ευθύνη για το γκολ που δέχτηκε.

Από εκεί και πέρα πιο πολύ πίεσε για το 3-1 η Ισλανδία παρά για το 2-2 η Αγγλία.

Scenes. #ISLpic.twitter.com/WGLImX9LYd

— Amy Lawrence (@amylawrence71) 27 Ιουνίου 2016

Θρίαμβος της Ιταλίας

Η Ιταλία «αποκαθήλωσε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία, επικρατώντας με 2-0 στον αγώνα της φάσης των «16».

Στο πρώτο ημίχρονο η Ιταλία πάταγε πολύ καλύτερα στο γήπεδο και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ.

Το 1-0 ήρθε για την σκουάντρα ατζούρα στο 31’ με τον Κιελίνι να εκμεταλλεύεται την ασταθή επέμβαση του Ντε Χέα σε φάουλ του Έντερ και από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Έντερ νικήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ντε Χέα ενώ στο 62’ κανείς Ιταλός δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις ο Γκρατσιάνο Πελέ έγραψε μέσα σε αποθέωση το τελικό 2-0.

Δείτε πως κάλυψε το euronews και τους δύο συναρπαστικούς αγώνες λεπτό προς λεπτό.