Κόπα Αμέρικα: Θρίαμβος της Χιλής - Σοκ με τον Μέσι

Η Χιλή κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο Κόπα Αμέρικα στην ιστορία της μετά τη νίκη με 4-2 επί της Αργεντινής στα πέναλτι και ο Λιονέλ Μέσι ανακοίνωσε πως αποχωρεί από την εθνική…

Η Χιλή κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο Κόπα Αμέρικα στην ιστορία της μετά τη νίκη με 4-2 επί της Αργεντινής στα πέναλτι και ο Λιονέλ Μέσι ανακοίνωσε πως αποχωρεί από την εθνική ομάδα.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν ήταν ο μοιραίος της Αργεντινής καθώς για τρίτο σερί τελικό αστόχησε σε τετ-α-τετ.

Στο πρώτο μέρος αποβλήθηκε ένας παίκτης από κάθε ομάδα, με τον Ντίαζ της Χιλής και τον Ρόχο της Αργεντινής να βλέπουν την κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μέσι έδωσε έτοιμο γκολ στον Αγουέρο στο 84’ αλλά ο τελευταίος σημάδεψε εξέδρα.

Στην παράταση ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι σημάδεψε το δοκάρι και στα πέναλτι ο Μέσι έχασε το πρώτο και ο Μπίλια το τέταρτο.

Ο Αργεντινός σταρ έβαλε τα κλάματα και στο τέλος ανακοίνωσε πως δεν αντέχει να υποφέρει άλλο, έχοντας χάσει τον τρίτο σερί τελικό και τέταρτο συνολικά με την εθνική του ομάδα.