Euro 2016: Πολωνία - Πορτογαλία 1-1 (3-5 πεν.) - Στα ημιτελικά οι Ίβηρες!

Η Πορτογαλία είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro, μετά τη νίκη της στα πέναλτι επί της Πολωνίας.

Το ματς ξεκίνησε με γκολ. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Γκροζίτσκι έβγαλε τη σέντρα στην περιοχή και ο Λεβαντόφσκι με το πρώτο του γκολ στο Euro έκανε το 1-0 για την Πολωνία.

Η Πορτογαλία έφτασε στο 1-1 στο 33’ με υπέροχη ενέργεια του Ρενάτο Σάντσες που με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πρόσεξαν την άμυνά τους και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί δεν υπήρξε τίποτα ιδιαίτερο και φτάσαμε στα πέναλτι.

Μοιραίος για την Πολωνία ήταν ο Μπλαζικόφσκι που αστόχησε στο τέταρτο πέναλτι και ο Κουαρέσμα ευστόχησε στο τέλος γράφοντας το τελικό 5-3.

Θυμηθείτε πως κάλυψε η ελληνική υπηρεσία του euronews λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του δραματικού αγώνα