Τεράστια πρόκριση για Ουαλία, 3-1 το Βέλγιο

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Στα ημιτελικά του Euro προκρίθηκε η Ουαλία. Οι «Δράκοι» του Κρις Κόουλμαν νίκησαν με 3-1 το Βέλγιο που αποδείχθηκε κατώτερο των περιστάσεων.

Η Ουαλία πανηγυρίζει μια μεγαλειώδη νίκη. Η ομάδα του Κρις Κόουλμαν επικράτησε με 3-1 του Βελγίου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro.

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με σουτ κεραυνό του Ναϊνγκολάν στο 13ο λεπτό.

Οι Ουαλοί αντεπιτέθηκαν όμως και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ισοφάρισαν με καρφωτή κεφαλιά του Άσλεϊ Ουίλιαμς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Βέλγιο να ανεβαίνει, αλλά στο 55’ ο Ρόμπσον-Κανού με απίστευτη ντρίμπλα άδειασε την άμυνα των Βέλγων και πλάσαρε ψύχραιμα για το 2-1.

WTF! Wales.. 2-1#WALBELpic.twitter.com/vPrPjJfo2i

— PlanetWithSport™ (@PlanetWithSport) July 1, 2016

Η πίεση του Βελγίου για την ισοφάριση πέρασε άκαρπη, με τον Βόουκς στο 86’ να αξιοποιεί τη σέντρα του Γκάντερ και να γράφει το τελικό 3-1.

OMG!!! Wales. Well deserved! Great match. We love this stuff :D#WALBEL#EURO2016pic.twitter.com/KiPkPGGR9U

Man Of The Match: Άαρον Ράμσεϊ