Euro 2016: Στον τελικό η Πορτογαλία μετά το 2-0 επί της Ουαλίας!(vid)

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2016

Η Πορτογαλία προκρίθηκε στον τελικό του Euro για δεύτερη φορά στην ιστορία της μετά από το 2004.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος επικράτησε της έκπληξης της διοργάνωσης, Ουαλίας, με 2-0.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η Πορτογαλία άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο, που έφτασε τα 9 γκολ σε τελική φάση του Euro, πιάνοντας στην κορυφή τον Μισέλ Πλατινί.

Πριν η Ουαλία καταλάβει τι έγινε, η Πορτογαλία έκανε το 2-0 με προβολή του Νάνι ύστερα από σουτ του Ρονάλντο.

Από εκεί και πέρα, οι Πορτογάλοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με την Ουαλία να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με μακρινά σουτ.

Οι Ίβηρες περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον τελικό της Κυριακής στο Παρίσι, που θα προκύψει από τον ημιτελικό της Γερμανίας με τη Γαλλία.

Θυμηθείτε πως κάλυψε το euronews λεπτό προς λεπτό το πολύ μεγάλο παιχνίδι. Φάσεις, γκολ και αντιδράσεις στα social media