«Χάλκινη» η Βούλα Παπαχρήστου στο Ευρωπαϊκό Στίβου του Άμστερνταμ

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου στον τελικό του άλματος τριπλούν του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου του Άμστερνταμ.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια, τρεις μήνες μετά την επιτυχία της να ανέβει στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου του Πόρτλαντ, επιτυγχάνει κάτι αντίστοιχο έχοντας καλύτερη επίδοση στα 14 μέτρα και 47 εκατοστά.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Πορτογαλίδα Πατρίσια Μαμονα με 14.58μ. και το χάλκινο η Ισραηλινή Χάνα Μινένκο με 14.51μ.

Οριακά εκτός βάθρου στην σφυροβολία

Νωρίτερα, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μιχάλης Αναστασάκης στον τελικό της σφυροβολίας. Πάλεψε για να ανέβει στο βάθρο αλλά περιορίστηκε στην 4η θέση. Στην πρώτη του κιόλας προσπάθεια έριξε βολή στα 75 μέτρα και 89 εκατοστά.

Στις επόμενες πέντε προσπάθειες ρίσκαρε και βγήκε άκυρος, αλλά αυτή η βολή αρκούσε για να του χαρίσει την μεγαλύτερή του προσωπική επιτυχία.

Το χρυσό κατέκτησε ο Πολωνός Φάζντεκ με 80.93, το ασημένιο ο Λευκορώσος Τικχον με 78.84 και το χάλκινο ο Πολωνός Νοβίτσκι με 77.53.

Με τρεις άλτες η Κύπρος στο ύψος

Στο ύψος των ανδρών ο Κώστας Μπανιώτης με επίδοση 2.24μ κατέκτησε την έκτη θέση. Στον τελικό είχαμε και τριπλή κυπριακή εκπροσώπηση.

Με την ίδια επίδοση αλλά με την δεύτερη και τρίτη προσπάθεια αντίστοιχα, ο Δημήτρης Χονδροκούκης κατέλαβε την έβδομη θέση και ο Βασίλης Κωνσταντίνου την 9η ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κυριάκος Ιωάννου δεν πήρε κατάταξη, καθώς ξεκίνησε από τα 2.29μ όπου είχε τρεις άκυρες. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο ιταλός Ταμπέρι με 2.32μ.

Έκτη στον ημιμαραθώνιο η Ρεμπούλη

Το πρωί, στον ημιμαραθώνιο, τερμάτισε έκτη και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Ουρανία Ρεμπούλη, σημειώνοντας χρόνο μιας ώρας, 11 λεπτών και 52 εκατοστών. Το χρυσό κατέκτησε η Σάρα Μορέιρα από την Πορτογαλία με 1.10’19”. Στους άνδρες ο Κώστας Γκελαούζος τερμάτισε στην 61η θέση.

Τέλος, ολοκληρώνοντας τις συμμετοχές με ελληνικό και κυπριακό ενδιαφέρον της τελευταίας ημέρας των αγώνων, ο Κώστας Σκαρβέλης αναδείχθηκε 11ος στον τελικό της σφαιροβολίας με επίδοση 19 μέτρα και 55 εκατοστά.

Το φώτο φίνις στα 5χλμ και οι «αφοι Μπορλέ»

Κατά τα άλλα, στην πέμπτη και τελευταία ημέρα της διοργάνωσης ξεχώρισε η μεγάλη νίκη της ομάδας σκυταλοδρομίας 4×400μ του Βελγίου με τα τρία αδέρφια Μπορλέ, αλλά και η συγκλονιστική κούρσα στα 5.000 μέτρα όπου οι τρεις πρώτοι τερμάτισαν με τον ίδιο ακριβώς χρόνο (13 λεπτά, 40 δευτερόλεπτα και 85 εκατοστά του δευτερολέπτου).

Για την ιστορία, μετά την εξέταση του φώτο φίνις, έγινε γνωστό ότι το χρυσό κατέκτησε ο Φίφα που ήρθε ως μετανάστης από την Β. Αφρική και εκπροσώπησε την Ισπανία, δεύτερος ήταν ο Μεκχάαλ επίσης εκπροσωπώντας την Ισπανία και τρίτος ο Γερμανός Ρίνγκερ ενώ εκτός βάθρου για μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου έμεινε ο Νορβηγός Ινγκερμπρίγκτσεν.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ πέρασε πλέον στην ιστορία με την Ελλάδα να κατακτά δύο μετάλλια (ένα χρυσό με την Στεφανίδη στο επικοντώ και το χάλκινο της Παπαχρήστου) στην πιο πολυπληθή αποστολή των τελευταίων ετών, αλλά και την Κύπρο να κάνει αισθητή την παρουσία της. Πλέον το ενδιαφέρον όλων στρέφεται στην μεγάλη διοργάνωση της τετραετίας, τους Ολυμπιακούς Αγώνες που ξεκινούν στις 5 Αυγούστου στο Ρίο ντε Τζανέιρο…