EventsEvents

Τσάμπιονς Λιγκ: Στο «μηδέν» με αποδοκιμασίες ο Ολυμπιακός - Ήττα ελπίδας για τον ΑΠΟΕΛ από τη Ρόζενμποργκ

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 κόντρα στη Χάποελ Μπερ Σεβά μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έχει βάλει δύσκολα στον εαυτό του ενόψει της ρεβάνς. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν νωθροί και ασύνδετοι και απείλησαν ελάχιστα την εστία των Ισραηλινών.

Είναι χαρακτηριστικό πως η κλασική ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 89’ (!) με προσπάθεια του Μιλιβόγεβιτς. Η ομάδα του Βίκτορ θα πρέπει να αλλάξει ριζικά στη ρεβάνς προκειμένου να μην πέσει θύμα έκπληξης από την Χάποελ.

O ΑΠΟΕΛ πήρε αποτέλεσμα που δυνητικά μπορεί να του δώσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ήττα εκτός έδρας με 2-1 από τη Ρόζενμποργκ του επιτρέπει να ελπίζει, ειδικά μετά την κάκιστη εμφάνιση της ομάδας του Κρίστιανσεν. Το γκολ του Γιώργου Ευφραίμ ίσως αποδειχτεί «χρυσό» αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει ο ΑΠΟΕΛ να παίξει πολύ καλύτερο ποδόσφαιρο.

Και τα δύο ματς μεταδόθηκαν λεπτό προς λεπτό από την ελληνική υπηρεσία του euronews με συνεχείς ανανεώσεις.

Ολυμπιακός – Χάποελ Μπερ Σεβά 0 – 0

20’ Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Φορτούνη που αποκρούει δύσκολα ο τερματοφύλακας της Χάποελ.

24’ Σουτ του Σεμπά από εξαιρετική θέση, αλλά ο άσσος του Ολυμπιακού στέλνει τη μπάλα άουτ.

Ημίχρονο στο «Γ. Καραϊσκάκης». Κακό ματς από τον Ολυμπιακό που δεν μπορεί να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες.

Έχουμε φτάσει στο 75’ και το ματς είναι τραγικό. Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να βρει διαδρόμους προς την εστία της Χάποελ που φυσικά βολεύεται με το 0-0.

89’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Μιλιβόγεβιτς, πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Χάποελ

90’+1’ Ευκαιρία για τη Χάποελ! Ο Νουακέμε σουτάρει και ο Καπίνο με ωραία επέμβαση κρατάει το «μηδέν»

Ρόζενμποργκ – ΑΠΟΕΛ 2 – 1

3’ Πρώτη καλή στιγμή για τη Ρόζενμποργκ, με την κεφαλιά του Χέλαντ από το ύψος του πέναλτι να περνάει άουτ

23’ ΓΚΟΛ 1 – 0 για τη Ρόζενμποργκ! Η άμυνα του ΑΠΟΕΛ «κοιμήθηκε», ο Σκέλβικ γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Γκίτγερ δεν είχε πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ

Christian #Gytkjaer ouvre le score pour #Rosenborg 1-0 face à l'#APOEL, quel début de saison ! #Championsleaguepic.twitter.com/i6HhJBopn8

— Nordisk Football (@NordiskFootball) 27 Ιουλίου 2016

24’ Παραλίγο σοκ για τον ΑΠΟΕΛ. Με τη σέντρα έκλεψαν μπάλα οι Νορβηγοί και ο Χέλαντ στην κόντρα βγήκε τετ-α-τετ με τον Βάτερμαν, με τον πορτιέρε του ΑΠΟΕΛ να αποκρούει με τα πόδια σε κόρνερ.

29’ Απίθανη ευκαιρία για τη Ρόζενμποργκ και ακόμη πιο εντυπωσιακός ο Βάτερμαν που σώζει τρεις (!) φορές τα σουτ των Νορβηγών!

42’ Μακρινό σουτ του Γένσεν, και πάλι μπλοκάρει ο Βάτερμαν.

45’ + 1’ ΓΚΟΛ 2 – 0 η Ρόζενμποργκ! Οι Νορβηγοί έφεραν και πάλι τη μπάλα μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και ο Σκέλβικ, δημιουργός του πρώτου γκολ, σουτάρει με όλη του την άνεση και «εκτελεί» τον Βάτερμαν, που δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Ημίχρονο στο «Λέρκενταλ». Ο ΑΠΟΕΛ είναι κάκιστος. Τραγική άμυνα, ανύπαρκτη επιθετική δημιουργία και αν δεν υπήρχε ο Βάτερμαν, η Ρόζενμποργκ θα είχε πετύχει και άλλα τέρματα

53’ Σουτ του Χέλαντ, αποκρούει ο Βάτερμαν στην κλειστή γωνία. Ο ΑΠΟΕΛ αδυνατεί να δημιουργήσει ευκαιρίες και η Ρόζενμποργκ του έχει δώσει χώρο, απειλώντας στις αντεπιθέσεις.

67’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 2 – 1 ο ΑΠΟΕΛ! Ο Ευφραίμ εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα της Ρόζενμποργκ και με τρομερό βολέ στην κίνηση μειώνει για τον ΑΠΟΕΛ και πετυχαίνει πολύτιμο γκολ για την ομάδα της Κύπρου!