Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος του ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις (vid)

Access to the comments Σχόλια
Από Ιωάννης Καράγιωργας

<p>Ο ΑΠΟΕΛ πήρε σπουδαία πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από μία μαγική βραδιά κόντρα στη Ρόζενμποργκ.</p> <p>Η ήττα με 2-1 στη Νορβηγία αποδείχτηκε λίγη για να σταματήσει τον ΑΠΟΕΛ που με νίκη 3-0 προκρίθηκε και έστειλε τη Ρόζενμποργκ σπίτι της. </p> <blockquote class="twitter-tweet" data-lang="el"><p lang="und" dir="ltr">[FT] Τέλος του αγώνα.<br /> <span class="caps">APOEL</span> FC 3-0 Rosenborg BK (agg: 4-2)<a href="https://twitter.com/hashtag/apoelfclive?src=hash">#apoelfclive</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/UCL?src=hash">#UCL</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/APORBK?src=hash">#APORBK</a> <a href="https://t.co/KTP22fhae7">pic.twitter.com/KTP22fhae7</a></p>— <span class="caps">APOEL</span> FC (@apoelfcofficial) <a href="https://twitter.com/apoelfcofficial/status/760550383588675584">2 Αυγούστου 2016</a></blockquote> <script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script> <p><strong>Ευκαιρίες για ΑΠΟΕΛ, δοκάρι η Ρόζενμποργκ στο πρώτο μέρος</strong></p> <p>Το πρώτο ημίχρονο του ματς ήταν εντυπωσιακό, με τον ΑΠΟΕΛ να ψάχνει το γκολ αλλά και τη Ρόζενμποργκ να κάνει το ίδιο προκειμένου να βάλει βάσεις για την πρόκριση. </p> <p>Οι Κύπριοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες κυρίως με τους Γιαννιώτα και Ευφραίμ που δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ για την ομάδα του Κρίστιανσεν. </p> <p>Η κλασική ευκαιρία όμως ανήκε στη Ρόζενμποργκ με τον Χέλαντ να σημαδεύει στο 21ο λεπτό το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν. </p> <p><strong>Ξεκίνημα με δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο</strong></p> <p>Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 51’ έφτασε κοντά στο 1-0, όμως το δυνατό σουτ του Νεκτάριου Αλεξάνδρου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Ρόζενμποργκ. </p> <p>Η μεγάλη ευκαιρία και πάλι ήρθε για τη Ρόζενμποργκ. Στο 69’ ο Κόνραντσεν βρέθηκε απέναντι από τον Βάτερμαν, με τον πορτιέρε του ΑΠΟΕΛ να του λέει ένα μεγαλοπρεπές «όχι» κρατώντας το 0-0. </p> <p>Δύο λεπτά αργότερα ο Σωτηρίου σκόραρε όμως ήταν εμφανώς εκτεθειμένος και το γκολ του δεν μέτρησε. </p> <p><strong>Το τρελό πάρτι του ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις!</strong></p> <p>Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’ +1’) ο Γιαννιώτας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Νορβηγών μετά από μαγική μπαλιά του Βάντερ και το γήπεδο πήρε…φωτιά! </p> <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/iFXq1-uUkfk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> <p>Το τι έμελλε να γίνει όμως στα συνολικά εννέα λεπτά καθυστερήσεων δεν το περίμενε κανείς. </p> <p>Στο 90’ + 6’ ο ΑΠΟΕΛ βγήκε στην κόντρα, ο Γιαννιώτας μοίρασε στον Βάντερ και αυτός «σκότωσε» τον πορτιέρε της Ρόζενμποργκ για το 2-0. </p> <iframe width="420" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/wg4gqJmZQws" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> <p>Και στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90’ + 8’ οι Νορβηγοί έκαναν το λάθος και ο Ντε Βινσέντι από μακριά έγραψε το θριαμβευτικό 3-0 με τον τερματοφύλακα της Ρόζενμποργκ εκτός εστίας. </p> <iframe width="420" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/68Ql8lIAgkQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>