FlipboardInstagramLinkedin

Ρίο 2016: Αναβολή στο μετάλλιο λόγω άπνοιας για τους Μάντη/Καγιαλή στα 470

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Από την Παρασκευή 5 Αυγούστου μέχρι και το τέλος των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, η ελληνική υπηρεσία του euronews θα βρίσκεται κοντά στις προσπάθειες Ελλήνων και Κυπρίων…

Από την Παρασκευή 5 Αυγούστου μέχρι και το τέλος των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, η ελληνική υπηρεσία του euronews θα βρίσκεται κοντά στις προσπάθειες Ελλήνων και Κυπρίων αθλητών.

Θα μπορείτε να βρείτε από την πρώτη ημέρα όλα τα αποτελέσματα και τις επιδόσεις τους σε όλα τα αθλήματα.

Τετάρτη 17/8

Ιστιοπλοΐα

Η άπνοια οδήγησε στην αναβολή της κούρσας των μεταλλίων στην κατηγορία των ανδρών στα 470. Το πλήρωμα των Μάντη/Καγιαλή θα αγωνιστεί, καιρού επιτρέποντος, την Πέμπτη (18/8) διεκδικώντας το χρυσό μετάλλιο. Οι ιστιοπλόοι μας έχουν εξασφαλισμένο ένα μετάλλιο, και το μόνο που παραμένει άγνωστο είναι το χρώμα του.

Στίβος

Ημιτελικά: 200μ (Α): Ο Λυκούργος Τσάκωνας με χρόνο 20.63 κατετάγη 23ος και έμεινε εκτός τελικού.

Σφυροβολία (Α): προκρ.: Ο Μιχάλης Αναστασάκης με βολή στα 71.28 κατέλαβε την 20η θέση στον προκριματικό και αποκλείστηκε.

Μαραθώνια Κολύμβηση

Μάγεψε τους πάντες ο Σπύρος Γιαννιώτης, ο οποίος στα τελευταία 1500 μ. κατάφερε στη μαραθώνια κολύμβηση από την πέμπτη θέση να κάνει εντυπωσιακό φινάλε.

Ο χρόνος του 1:52:59:08 ήταν ο καλύτερος μαζί με τον Ολλανδό Φέρι Βέρτμαν, ο οποίο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Γιαννιώτης απέσπασε το αργυρό ολυμπιακό μετάλλιο.

Close race in men's 10k #marathonswimming#Gold F. Weertman #NED#Silver S. Gianniotis #GRE#Bronze M-A Olivier #FRApic.twitter.com/fejosSQ5SM

— Olympics (@Olympics) August 16, 2016

Ιστιοπλοΐα

Σίγουρο μετάλλιο για Μάντη- Καγιαλή

470 (Α): Οι Μάντης – Καγιαλής κατέλαβαν την δεύτερη θέση και στις τρεις ιστιοδρομίες της ημέρας.

Βρίσκονται στην δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης με 38 βαθμούς ποινής, 11 περισσότερους από το πλήρωμα από την Κροατία που προπορεύεται.

Έχουν όμως δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας 29 βαθμών από τους τέταρτους Αμερικανούς.

Απομένει μόνο η κούρσα των μεταλλίων που είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 17 Αυγούστου στις 20:05 ώρα Ελλάδας/Κύπρου.

Laser: Ο Παύλος Κοντίδης κατέλαβε την έκτη θέση στην κούρσα των μεταλλίων και κατετάγη 7ος.

Finn (Α): Ο Γιάννης Μιτάκης δεν συμμετείχε στην κούρσα των μεταλλίων καθώς έμεινε εκτός δεκάδας. Κατέλαβε την 11η θέση στην γενική κατάταξη.

Υδατοσφαίριση

Απογοητευτική η εθνική ομάδα πόλο έχασε με 9-5 από την Ιταλία με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την τετράδα των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.

Στίβος

Προκρίθηκε στον τελικό η Στεφανίδη

Χωρίς να… προσπαθήσει πολύ, η Κατερίνα Στεφανίδη προκρίθηκε στον τελικό του επί κοντώ, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Η 26χρονη πρωταθλήτρια Ευρώπης και παγκόσμια πρωταθλήτρια του κλειστού στίβου στο αγώνισμα χρειάστηκε να κάνει μια και μοναδική προσπάθεια στον προκριματικό, με την οποία πέρασε τα 4,60 μέτρα που ήταν το όριο πρόκρισης και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό. Αυτός είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Παρασκευή (σ.σ. ξημερώματα του Σαββάτου, στις 02:30 ώρα Ελλάδας).

110 μ. (Α)

Ο Μίλαν Τραϊκοβιτς εκπρόσωπος της Κύπρου τερμάτισε 7ος στον τελικό με επίδοση 13.41.

Στον ημιτελικό του αγωνίσματος ο Κώστας Δουβαλίδης ήταν 5oς με 13.47 και αποκλείστηκε.

Υψος (Α)

Έβδομος Ολυμπιονίκης ο Κυριάκος Ιωάννου με άλμα στα 2.29. Ο άλλος εκπρόσωπος της Κύπρου, Δημήτρης Χονδροκούκης με 2.25 κατετάγη 12ος.

Μήκος (Γ)
Εκτός τελικού η Χάιδω Αλεξούλη με άλμα στα 6.13 μ.

200μ (Α): Με χρόνο 20.31 ο Λυκούργος Τσάκωνας προκρίθηκε στον ημιτελικό με την 19η καλύτερη επίδοση. Θα αγωνιστεί τα ξημερώματα της Πέμπτης στις 4:00.

100μ εμπ. (Γ): Η Ελισάβετ Πεσιρίδου με χρόνο 13.10 κατέλαβε την 7η θέση της τρίτης προκριματικής σειράς και κατετάγη 33η.

Ποδηλασία Πίστας

Κέιριν:

Ο Χρήστος Βολικάκης κατέλαβε την τελευταία θέση στον μικρό τελικό και κατετάγη 12ος συνολικά.

Στον πρώτο γύρο είχε πάρει την πρόκριση καθώς ο Βρετανός δύο φορές Ολυμπιονίκης, Κάλουμ Σκίνερ, αποκλείστηκε για αντικανονική ενέργεια.

Πόλο

Η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών αποκλείστηκε από την τετράδα του Ολυμπιακού τουρνουά του Ρίο, καθώς ηττήθηκε 9-5 από την Ιταλία στον προημιτελικό.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα παίξει την Πέμπτη (21:10) με την Ισπανία για τις θέσεις 5-8, ενώ η ομάδα του Σάντρο Καμπάνια θα αντιμετωπίσει στον δεύτερη ημιτελικό της διοργάνωσης τη Σερβία.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 2-2, 1-2, 2-3

Συγχρονισμένη Κολύμβηση

Την 10η θέση κατέλαβε στον τελικό του ντουέτου το δίδυμο Παπάζογλου – Πλατανιώτη

Δευτέρα 15/8

Ενόργανη Γυμναστική

Κρίκοι

Εντυπωσιακός ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους της ενόργανης γυμναστικής.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης, στέφθηκε και Ολυμπιονίκης με 16,000 βαθμούς στον τελικό του οργάνου.

Η άσκηση που εκτέλεσε είχε συντελεστή δυσκολίας 6,80 και βαθμολογήθηκε με 9,200 στην εκτέλεση.

Ο χρυσός Λευτέρης Πετρούνιας #Rio2016#GREpic.twitter.com/symF4M9X5D

— Euronews ελληνικά (@euronewsgr) August 15, 2016

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική γυμναστική μετά από 12 χρόνια, τότε που στην Αθήνα το 2004 ο Δημοσθέσης Ταμπάκος είχε κατακτήσει κι αυτός το χρυσό στους κρίκους.

Το ασημένιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Αρτούρ Ζανέτι με 15,766 (6,70) και το χάλκινο ο Ρώσος Ντένις Αμπλιάζιν με 15,700β. (6,80)

«Ναι ρε φίλε, ναι ρε Ελλάδα!», ήταν η πρώτη φράση του Έλληνα Ολυμπιονίκη μετά τον θρίαμβό του.

«Για μένα είναι ό,τι πιο σημαντικό να ακούγεται ο Εθνικός μας Ύμνος. Θέλω να το αφιερώσω στον πατέρα μου, στον προπονητή μου και στην Ελλαδα», υπογράμμισε.

#BREAKING Χρυσό μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια #Rio2016#GREpic.twitter.com/fCxggVlyRz

Ιστιοπλοΐα

Οι κακές καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν τη διεξαγωγή των τριών τελευταίων ιστιοδρομιών στα 470, όπου συμμετέχει το ελληνικό πλήρωμα των Παναγιώτη Μάντη και Παύλου Καγιαλή. Ο αγώνας θα συνεχιστεί την Τρίτη 16/08.

Αναβλήθηκε και ο αγώνας μεταλλίου του Laser ανδρών λόγω κακών καιρικών συνθηκών. Στον αγώνα έχει προκριθεί ο Κύπριος ιστιοπλόος Παύλος Κοντίδης.

Μαραθώνια Κολύμβηση Γυναικών

Στην ενδέκατη θέση τερμάτισε η Κέλι Αραούζου με χρόνο 1:57:31

Στίβος

Επί κοντώ: στα 5.50 κι εκτός τελικού βρέθηκε ο Κώστας Φιλλιπίδης.

110μ εμπόδια: Πρόκριση για τον Έλληνα Κωνσταντίνο Δουβαλίδη και τον Κύπριο Μίλαν Τραϊκοβίτς, που συνεχίζουν την Τετάρτη. Ο Τραϊκοβιτς προκρίθηκε με 13.59 και ήρθε 16ος.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου δεν θα καταφέρει να αγωνιστεί στο άλμα επί κοντώ στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και χάλκινη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου ενημέρωσε με μια συγκινητική ανάρτηση στο facebook πως δεν θα αγωνιστεί στον προκριματικό του επί κοντώ.

200 μ. Γυναικών: Eκτός συνέχειας στα 200 μέτρα η Μπελιμπασάκη και οι Κύπριες Αρτυματά και Παπαϊωάννου.

Στη γενική κατάταξη η Παπαϊωάννου ήταν 35η, η Μπελιμπασάκη 37η και η Αρτυματά 39η.

Πέμπτη στην 8η προκριματική σειρά η Ελένη Αρτυματά με χρόνο 23.27

Τέταρτη στην 6η προκριματική σειρά η Κύπρια Ραμόνα Παπαϊωάννου με επίδοση 23.10 που αποτελεί προσωπικό της ρεκόρ.

Στην τέταρτη θέση της 4ης προκριματικής σειράς η Μαρία Μπελιμπασάκη με επίδοση 23.19.

Στον τελικό του ντουέτου το δίδυμο Πλατανιώτη – Παπάζογλου. Οι δυο Ελληνίδες βαθμολογήθηκαν με 171.4550 και κατέλαβαν την δέκατη θέση στον προκριματικό.

Δείτε τις ελληνικές και κυπριακές επιδόσεις τις προηγούμενες ημέρες των Αγώνων αναλυτικά εδώ , εδώ και εδώ