Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

Vuelta: Ρωσική νίκη, κολομβιανή πρωτοπορία

Access to the comments Σχόλια
Από Ioannis Giagkinis

<p>Ο Ρώσος Σεργκέι Λαγκούτιν της Κatusha ήταν ο νικητής στο όγδοο ετάπ του Ποδηλατικού Γύρου της Ισπανίας το Σάββατο. Κάλυψε την απόσταση των 181.5 χιλιομέτρων σε 4 ώρες, 9 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα. </p> <p>Άφησε πίσω του στην δεύτερη και την τρίτη θέση αυτού του σκέλους δύο Γάλλους, τον Ντομόντ και τον Κεμενό που τερμάτισαν 10 και 17 δευτερόλεπτα πίσω του. </p> <p>Ωστόσο η είδηση της ημέρας ήταν η καταπληκτική κούρσα που έκανε ο Νάιρο Κιντάνα, που κατάφερε να περάσει στην κορυφή της γενικής κατάταξης και θα φορέσει την Κυριακή την κόκκινη φανέλα του πρωτοπόρου.</p> <p>Ο Κρις Φρουμ μπορεί να είναι πολυπρωταθλητής και ολυμπιονίκης, ωστόσο ο αθλητής της Sky δεν άντεξε στην ισχυρότατη πίεση και την επίθεση που δέχθηκε από τους ποδηλάτες της Movistar.</p> <p>Έτσι ο Κολομβιανός Κιντάνα πέρασε στην πρώτη θέση έχοντας πλεονέκτημα 17 δευτερολέπτων από τον ομοσταυλό του Ισπανό Αλεχάντρο Βαλβέρδε, ο οποίος φιγουράρει πλέον δεύτερος. </p> <p>Οι δυο ποδηλάτες της Movistar έχουν αφήσει στην τρίτη θέση τον Κρις Φρουμ που απέχει 27 δευτερόλεπτα από την κορυφή, ενώ μισό λεπτό πίσω του βρίσκεται τέταρτος ο Κολομβιανός Τσάβες, ο μόνος άλλος που βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη του λεπτού από τον πρωτοπόρο.</p> <p>Την Κυριακή διεξάγεται το 9ο ετάπ με κατάληξη το Οβιέδο, μήκος 164,5 χιλιομέτρων</p>