Vuelta: Ρωσική νίκη, κολομβιανή πρωτοπορία

Ο Ρώσος Σεργκέι Λαγκούτιν της Κatusha ήταν ο νικητής στο όγδοο ετάπ του Ποδηλατικού Γύρου της Ισπανίας το Σάββατο.

Ο Ρώσος Σεργκέι Λαγκούτιν της Κatusha ήταν ο νικητής στο όγδοο ετάπ του Ποδηλατικού Γύρου της Ισπανίας το Σάββατο. Κάλυψε την απόσταση των 181.5 χιλιομέτρων σε 4 ώρες, 9 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα.

Άφησε πίσω του στην δεύτερη και την τρίτη θέση αυτού του σκέλους δύο Γάλλους, τον Ντομόντ και τον Κεμενό που τερμάτισαν 10 και 17 δευτερόλεπτα πίσω του.

Ωστόσο η είδηση της ημέρας ήταν η καταπληκτική κούρσα που έκανε ο Νάιρο Κιντάνα, που κατάφερε να περάσει στην κορυφή της γενικής κατάταξης και θα φορέσει την Κυριακή την κόκκινη φανέλα του πρωτοπόρου.

Ο Κρις Φρουμ μπορεί να είναι πολυπρωταθλητής και ολυμπιονίκης, ωστόσο ο αθλητής της Sky δεν άντεξε στην ισχυρότατη πίεση και την επίθεση που δέχθηκε από τους ποδηλάτες της Movistar.

Έτσι ο Κολομβιανός Κιντάνα πέρασε στην πρώτη θέση έχοντας πλεονέκτημα 17 δευτερολέπτων από τον ομοσταυλό του Ισπανό Αλεχάντρο Βαλβέρδε, ο οποίος φιγουράρει πλέον δεύτερος.

Οι δυο ποδηλάτες της Movistar έχουν αφήσει στην τρίτη θέση τον Κρις Φρουμ που απέχει 27 δευτερόλεπτα από την κορυφή, ενώ μισό λεπτό πίσω του βρίσκεται τέταρτος ο Κολομβιανός Τσάβες, ο μόνος άλλος που βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη του λεπτού από τον πρωτοπόρο.

Την Κυριακή διεξάγεται το 9ο ετάπ με κατάληξη το Οβιέδο, μήκος 164,5 χιλιομέτρων