Στίβος: Πρωτιά Φιλιππίδη στο Βερολίνο

Από Ioannis Giagkinis

Την πρώτη θέση στο 75ο ISTAF του Βερολίνου, ένα από τα ιστορικότερα μίτινγκ της σειράς World Challenge της IAAF, κατέκτησε ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο Έλληνας επικοντιστής πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5.72 μέτρα, επίδοση που αποτελεί την καλύτερη φετινή του. Αντιθέτως, ο Βραζιλιάνος Ολυμπιονίκης Τιάγκο Μπραζ ντα Σίλβα δεν τα κατάφερε. Πέρασε με την τρίτη τα 5.72 μέτρα και είχε μια αποτυχημένη στα 5.80 και δύο στα 5.86, με αποτέλεσμα να χάσει τον αγώνα από τον Φιλιππίδη.

Στο μίτινγκ έλαβαν μέρος και αρκετοί άλλοι ολυμπιονίκες του Ρίο ντε Τζανέιρο. Ανάμεσά τους ο Κενυάτης Ντέιβιντ Ρούντισα που επιβεβαίωσε την κυριαρχία του στα 800 μέτρα των ανδρών, όπως και η Νοτιαφρικανή Κάστερ Σεμένια στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, σε μια επανάληψη της κούρσας της με την Νιγιονσάμπα.

Αντιθέτως, στο μήκος των γυναικών η Αμερικανιδα Τιάνα Μπαρτολέτα έγινε άλλη μια ολυμπιονίκης που δεν μπόρεσε να κερδίσει στο μίτινγκ του Βερολίνου, αφού την προσπέρασε η πολλά υποσχόμενη βρετανίδα Τζαζμίν Σόγιερς.

Τέλος, ο 40χρονος Κιμ Κόλλινς ήταν ο μεγάλος νικητής στην κούρσα της μιας ανάσας, τα 100 μέτρα. Με χρόνο 10.07 ο αθλητή;ς από τα Σεντ Κιτς & Ντέιβις, που είχε στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής το 2003 στο Παρίσι, κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση.