Προκριματικά Μουντιάλ: Άνετα η Γερμανία, νίκη στις καθυστερήσεις για την Αγγλία

H Γερμανία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ του 2018.

H Γερμανία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ του 2018. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια ήταν επιβλητική απέναντι στη Νορβηγία εκτός έδρας και επικράτησε με το ευρύ 3-0.

Ο Τόμας Μίλερ σκόραρε μετά από επτά αγώνες, πετυχαίνοντας μάλιστα δύο γκολ στο ματς ενώ σκόρερ χρίστηκε και ο Γιόσουα Κίμιχ που πέτυχε το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα.

Νωρίτερα το Αζερμπαϊτζάν πέρασε από το Σαν Μαρίνο πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0 ενώ στον αγώνα της Τσεχίας με τη Βόρεια Ιρλανδία το 0-0 επιστέγασε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στον πέμπτο όμιλο, η Δανία είναι μόνη πρώτη από την πρώτη αγωνιστική μετά την επικράτησή της με 1-0 επί της Αρμενίας. Το Καζακστάν έκανε την έκπληξη καθώς όχι μόνο πήρε ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Πολωνία, αλλά το κατάφερε ενώ έχανε με 2-0 από την παρέα του Λεβαντόφσκι. Στο Κλουζ η Ρουμανία έμεινε στο 1-1 με το Μαυροβούνιο, με τα δύο γκολ να σημειώνονται στο τελευταίο πεντάλεπτο και τον Στάνσιου να χάνει πέναλτι για τη Ρουμανία στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στον έκτο όμιλο ο Άνταμ Λαλάνα πέτυχε το πρώτο του γκολ με την εθνική Αγγλίας και χάρισε νικηφόρο ντεμπούτο στον Σαμ Αλαρντάις. Ο ομοσπονδιακός της Αγγλίας είδε την ομάδα του να μην μπορεί να σκοράρει κόντρα στη Σλοβακία εκτός έδρας, μέχρι που στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο άσσος της Λίβερπουλ έγραψε το τελικό 1-0.

Στην πρώτη θέση του ομίλου βρίσκεται η Σκωτία που πέρασε με το ευρύ 5-1 από τη Μάλτα ενώ μετά από ένα χορταστικό ματς, Λιθουανία και Σλοβενία έμειναν στο 2-2 και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 2-0 στο πρώτο μέρος.