Vuelta a Espana: Βήμα νίκης για τον Κιντάνα στο 15ο σκέλος

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

O Νάιρο Κιντάνα έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της Vuelta a España στο 15ο σκέλος του διάσημου ποδηλατικού γύρου της Ισπανίας.

Ο Κολομβιανός αθλητής εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την επιθετική τακτική του Αλμπέρτο Κονταδόρ και κατάφερε να πάρει απόσταση από τους διώκτες του.

Ο Κιντάνα τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ετάπ, πίσω από τον νικητή Τζιανλούκα Μπραμπίλα.

Την ίδια ώρα ο Κρις Φρουμ παγιδεύτηκε αρκετά πίσω και έχασε περισσότερα από δύο λεπτά στη γενική κατάταξη.

Ο Κονταδόρ επέλεξε να προσπαθήσει να ξεφύγει μετά από μόλις έξι χιλιόμετρα στο ετάπ, ο Κιντάνα ακολούθησε αλλά ο Φρουμ έμεινε πίσω.

Το χειρότερο για τον Βρετανό ήταν πως όλοι οι συναθλητές του στη Sky είχαν μείνει ακόμη πιο πίσω, ανήμποροι να τον βοηθήσουν.

Ο Κιντάνα άφησε πίσω του τον Κονταδόρ, τρία χιλιόμετρα πριν το τέλος, με τον Μπραμπίλα και τον Εστεμπάν Τσάβες να τον ακολουθούν.

Ο Ιταλός πήρε τη νίκη με τον Κιντάνα στα τρία δευτερόλεπτα πίσω του, την ώρα που ο Κονταδόρ τερμάτισε 34 δευτερόλεπτα πιο αργά.

Ο Κιντάνα απέχει πλέον 3 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα από τον Φρουμ και σχεδόν 4 λεπτά από τον Εστεμπάν Τσάβες.