US Open: Αποκλεισμός Ναδάλ - Απειλείται η Σερένα Γουίλιαμς

Ο Ράφα Ναδάλ γνώρισε τον αποκλεισμό στη φάση των «16» του US Open δια χειρός Λούκα Πούιγ.

Ο νεαρός Γάλλος έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τον σπουδαίο Ισπανό με 3-2 σετ.

Ο 22χρονος Πούιγ προηγήθηκε με 2-1 σετ, ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τον Ναδάλ αλλά στο πέμπτο σετ κατάφερε να λυγίσει τον Ισπανό.

Για τρίτο συνεχόμενο ματς στο τουρνουά, ο Γάλλος έπαιξε πέντε σετ και νίκησε τον Ναδάλ στο τάι μπρέικ με 8-6.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Γκαέλ Μονφίς, που απέκλεισε τον Μάρκο Παγδατή με 3-0 σετ.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς από την πλευρά του δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον άσημο Βρετανό, Κάιλ Έντμουντ.

Με εξαιρετική απόδοση επικράτησε άνετα 3-0 σετ (6-2, 6-1 και 6-4) και μετά τον αποκλεισμό του Ναδάλ είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του US Open.

Ο Σέρβος χρησιμοποίησε με μεγάλη επιτυχία πληθώρα χτυπημάτων, αναγκάζοντας τον Έντμουντ να τρέχει σε όλο το μήκος και πλάτος του κορτ.

Ο Βρετανός έχασε με κάτω τα χέρια τα πρώτα δύο σετ, όμως στο τρίτο τα έδωσε όλα φτάνοντας στο 4-4. Όμως κάπου εκεί, ο Τζόκοβιτς ανέβασε εκ νέου την απόδοσή του και τελείωσε τον αγώνα.

Στο γυναικείο ταμπλό, η Αντζελίκ Κέρμπερ κέρδισε τον αγώνα απέναντι στην Πέτρα Κβίτοβα και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Η Γερμανίδα επικράτησε με 2-0 σετ (6-3 και 7-5), με την Τσέχα να βρίσκεται εκτός ρυθμού και να αδυνατεί να αντισταθεί στην Κέρμπερ.

Με αυτή τη νίκη η Γερμανίδα έχει την μεγάλη ευκαιρία να ρίξει από την κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης την Σερένα Γουίλιαμς.