Ζάγκρεμπ:Δύο χρυσά για τη Γαλλία στο Grand Prix του τζούντο

Στο Ντομ Σπόρτοβα του Ζάγκρεμπ διεξάγεται το Grand Prix 2016 του τζούντο, που είναι η πρώτη φετινή διοργάνωση η οποία εντάσσεται στο νέο Ολυμπιακό κύκλο.

Η Γαλλία έκανε εξαιρετική εκκίνηση στο Ζάγκρεμπ, καθώς οι αθλητές και οι αθλήτριες της, κέρδισαν δύο χρυσά και δύο χάλκινα μετάλλια.

Η Σλοβενία ​​είναι δεύτερη στο σχετικό κατάλογο, με ένα χρυσό μετάλλιο, μια πέμπτη θέση και μια έβδομη θέση.

Αυτό την κατατάσσει μπροστά από την Πολωνία και τη Σερβία που επίσης κατέκτησαν ένα χρυσό μετάλλιο.

• -60 κιλά στους άντρες

Στην κατηγορία έως 60 κιλά των ανδρών, επικράτησε ο Γάλλος Βινσέντ Μανκέ κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο Γάλλος τζουντόκα νίκησε στον τελικό το Ρώσο Ρόμπερτ Μιχντομπάτζε.
Μετά από μόλις 1 λεπτό και 6 δευτερόλεπτα ο Γάλλος τελείωσε τον αγώνα με ένα εντυπωσιακό Ίπον.

*-66 κιλά ανδρών

Ο Άντραζ Γέρεμπ από τη Σλοβενία, επικράτησε στον τελικό της κατηγορίας έως 66 κιλά, του Μπαρούς Σμάιλοφ από το Ισραήλ.

Ο Σλοβένος που είχε φέτος ήδη κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Open της Πράγας, κέρδισε μετά από 5 λεπτά με Γιούκο.

*-48 κιλά γυναικών

Στις γυναίκες στην κατηγορία έως 48 κιλά η Μίλιτσα Νίκολιτς από τη Σερβία, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Αντίπαλός της στον τελικό, η Ισραηλινή Νόα Μινσκ.

Η κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στο Grand Prix της Βουδαπέστης κέρδισε τον αγώνα μετά από 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα με Ίπον.

*-52 κιλά γυναικών

Η Καρολίνα Πενκόφσκα από την Πολωνία, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, στην κατηγορία κάτω των 52 κιλών.

Επικράτησε της Ντίστρια Κράσνικι μιας νεαρής αθλήτριας από το Κοσσυφοπέδιο.

Η Πενκόφσκα νίκησε με Γιούκο μετά από 4 λεπτά αγώνα.

• -57 κιλά γυναικών

Στην κατηγορία έως 57 κιλά, η Γαλλίδα Λόλα Μπεναρός νίκησε την Ντάρια Μεζετσκάγια από τη Ρωσία.

Η Ρωσίδα, πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία των νεανίδων, είχε ως στόχο να κερδίσει το πρώτο χρυσό της μετάλλιο σε Grand Prix, αλλά η έμπειρη Γαλλίδα, απέδειξε ότι είναι εκ των κορυφαίων στον κόσμο.