Χόκεϊ επί πάγου: Καναδάς - Ευρώπη στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου

Η μικτή ομάδα της Ευρώπης κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να αποκλείσει την πανίσχυρη Σουηδία στον ημιτελικό του παγκοσμίου κυπέλλου χόκεϊ επί πάγου.

Αποτελούμενη κυρίως από Σλοβάκους διεθνείς, η Ευρώπη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, όταν στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο Μπάκστρομ έστειλε το πακ στα δίχτυα του Γιάροσλαβ Χάλακ.

Η Ευρώπη κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με σκόρερ τον Μαριάν Γκάμπορικ.

Ο Σλοβάκος αθλητής αγωνίζεται στο NHL με τη φανέλα των Los Angeles Kings.

Η Ευρώπη αιφνιδίασε τη Σουηδία στην τρίτη και τελευταία περίοδο καθώς με τον Τόμας Τάταρ έφτασε στο 2-1 μετά από μόλις 12 δευτερόλεπτα στην περίοδο.

Παρόλα αυτά οι Σουηδοί δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να φτάσουν στο 2-2 στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς με σκόρερ τον Κάρλσον.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Σλοβάκο Τάταρ να πετυχαίνει το 3-2 και μέσω της διαδικασίας του sudden death η Ευρώπη προκρίθηκε στον τελικό.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον γηπεδούχο Κανάδα, και όποια ομάδα πετύχει δύο νίκες θα κατακτήσει το τρόπαιο.