Τσάμπιονς Λιγκ: Σπουδαία νίκη της Ατλέτικο και χορταστικό θέαμα σε όλα τα ματς

Η δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ ολοκληρώθηκε με πανδαισία γκολ σε όλους τους ομίλους.

Στον πρώτο όμιλο η Άρσεναλ επικράτησε εύκολα της Βασιλείας με 2-0, με δύο γκολ του Τίο Γουόλκοτ από το πρώτο ημίχρονο και τον Αλέξις Σάντσεζ να μοιράζει ισάριθμες ασίστ.

Στη βαθμολογία η Άρσεναλ έχει 4 βαθμούς, όσους και η Παρί Σεν Ζερμέν που αν και έχανε εκτός έδρας από τη Λουντογκόρετς επικράτησε τελικά με 3-1. Λουντογκόρετς και Βασιλεία έχουν από έναν βαθμό.

Στον δεύτερο όμιλο η Νάπολι έκανε ό,τι ήθελε στο ματς με την Μπενφίκα, επικρατώντας με σκορ 4-2.

Ο Χάμσικ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους όμως η Νάπολι σε ένα εκρηκτικό επτάλεπτο στο δεύτερο μέρος έφτασε το σκορ στο 4-0 από το 51’ έως το 58’. Η Μπενφίκα μείωσε με Γκουέδες και Σάλβιο.

Στη βαθμολογία, η Νάπολι έχει 6 βαθμούς, η Μπεσίκτας έχει 2 μετά την ισοπαλία 1-1 με τη Δυναμό Κιέβου και οι Ουκρανοί με τη Μπενφίκα έχουν 1 βαθμό.

Στον τρίτο όμιλο η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να χάνει από τη Γκλάντμπαχ στη Γερμανία όμως κατάφερε με γκολ του Αρντά στο 65’ και του Πικέ στο 74’ να ανατρέψει το τέρμα του Αζάρ από το πρώτο μέρος.

Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί είναι μόνοι πρώτοι με 6 βαθμούς καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στη Γλασκώβη, Σέλτικ και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχτηκαν ισόπαλες 3-3.

Η Σίτι έχει 4 βαθμούς, η Σέλτικ 1 και η Γκλάντμπαχ έμεινε χωρίς βαθμό.

Στον τέταρτο όμιλο, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το ντέρμπι απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Καράσκο στο 35ο λεπτό, με τον Γκριεζμάν να χάνει πέναλτι στο 84’ και την ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο ματς.

Στη βαθμολογία η Ατλέτικο είναι μόνη πρώτη με 6 βαθμούς, η Μπάγερν ακολουθεί με 3, ενώ Ροστόφ και Αϊντχόφεν, που αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 στη Ρωσία, έχουν από έναν βαθμό.