Χόκεϊ επί πάγου: Ένα βήμα από το τρόπαιο ο Καναδάς

Ο Καναδάς έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του παγκοσμίου κυπέλλου χόκεϊ επί πάγου, επικρατώντας 3-1 της μικτής ομάδας της Ευρώπης στον πρώτο τελικό.

Η κυπελλούχος ομάδα αναδεικνύεται στις δύο νίκες και πλέον οι οικοδεσπότες Καναδοί χρειάζονται άλλη μία νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια για να κατακτήσουν για δεύτερη φορά το παγκόσμιο κύπελλο.

Ο Καναδάς προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα, με τον Μπραντ Μάρτσαντ να στέλνει το πακ στα δίχτυα των Ευρωπαίων.

Έξι λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Στάμκος έκανε το 2-0 για τον Καναδά, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους.

Η Ευρώπη κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς στη δεύτερη περίοδο, όταν ο μόνιμος σκόρερ, Τόμας Τάταρ μείωσε σε 2-1.

Το γκολ αυτό δεν ανησύχησε τον Καναδά που είναι η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης και το απέδειξε φτάνοντας και σε τρίτο τέρμα.

Στα μισά της τρίτης περιόδου ο Πατρίς Μπερζερόν έκανε το 3-1 και τελείωσε κάθε ελπίδα της Ευρώπης για ανατροπή.