Γιουρόπα Λιγκ: Σπουδαίο «διπλό» του ΑΠΟΕΛ επί του Ολυμπιακού - Νίκη για ΠΑΟΚ, ήττα για Παναθηναϊκό

Η ελληνοκυπριακή μονομαχία στο Γιουρόπα Λιγκ ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

Η κυπριακή ομάδα επικράτησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 1-0, με γκολ του Πιέρου Σωτηρίου από το 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά το γκολ, με εξαίρεση μία – δύο προσπάθειες αντεπίθεσης του ΑΠΟΕΛ, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο γήπεδο.

Πήρε την κατοχή και απείλησε ουκ ολίγες φορές, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας και τρία (!) δοκάρια στον αγώνα.

Παρόλα αυτά, τόσο ο ΑΠΟΕΛ όσο και ο Ολυμπιακός βρίσκονται σε ευνοϊκή θέση για την πρόκριση καθώς οι μεν Κύπριοι είναι πρώτοι με 6 βαθμούς και οι δε πρωταθλητές Ελλάδας ακολουθούν με 3.

Αστάνα και Γιουνγκ Μπόις έμειναν στο 0-0, με τις δύο ομάδες να έχουν από έναν βαθμό στον όμιλο.

Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ στην κορυφή του ομίλου

Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Τσεχία με «διπλό» παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει από το 45ο δευτερόλεπτο του ματς.

Η ταλαιπωρημένη από ίωση Σλόβαν βγήκε εξαιρετικά στην κόντρα με τη σέντρα και ο Κομλιτσένκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του «Δικεφάλου» για το 1-0.

Η Σλόβαν απείλησε και με δεύτερο γκολ στο 8ο λεπτό, όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε την ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα όταν ο Ροντρίγκες κέρδισε πέναλτι και ο Αθανασιάδης το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Ο ρυθμός έπεσε από εκεί και πέρα με το ημίχρονο να περνάει χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Το δεύτερο μέρος ήταν και αυτό αρκετά κλειστό, με την Σλόβαν να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 76’ όταν το σουτ του Κομλιτσένκο σταμάτησε στο δοκάρι του Γλύκου.

Ο ΠΑΟΚ όμως στο 82’ ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Αθανασιάδη να σκοράρει με κεφαλιά για το τελικό 1-2.

Πλέον ΠΑΟΚ και Φιορεντίνα έχουν από 4 βαθμούς, μετά την επιβλητική νίκη των «βιόλα» επί της Καραμπάγκ με 5-1.

«Αυτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός στο Βίγκο

Ο Παναθηναϊκός ήθελε το θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας κόντρα στη Θέλτα και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πάρει τη νίκη αν οι επιθετικοί του απλά ήταν…στοιχειωδώς εύστοχοι.

Αυτό δεν συνέβη και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-0, με τη Θέλτα να σκοράρει στις δύο ευκαιρίες που είχε στο 84’ και στο 89’ με σκόρερ τους Γκουιντέτι και Βας.

Τι προηγήθηκε; Δύο απίστευτα χαμένα τετ-α-τετ από τον μοιραίο Ιμπάρμπο (στο δεύτερο υπάρχει υποψία πέναλτι), δύο ακυρωθέντα γκολ του Παναθηναϊκού, το πρώτο σωστά ως οφσάιντ, το δεύτερο ελέγχεται και τρομερό πρόβλημα των «πράσινων» να τελειώσουν τις φάσεις.

Η Θέλτα αντιθέτως στις δύο κλασικές ευκαιρίες που βρήκε σκόραρε και έφτασε τους 4 βαθμούς στον όμιλο.

Ο Άγιαξ που επικράτησε 1-0 της Σταντάρ Λιέγης στο Άμστερνταμ έχει 6 βαθμούς, οι Βέλγοι έναν και ο Παναθηναϊκός είναι ουραγός χωρίς βαθμό.