Προκριματικά Μουντιάλ 2018: Δραματικά ματς και χορταστικό θέαμα σε όλη την Ευρώπη

Οι εθνικές ομάδες ρίχτηκαν στη μάχη των προκριματικών του Μουντιάλ του 2018 και πρόσφεραν συναρπαστικό θέαμα.

Στον έβδομο όμιλο η Ισπανία προηγήθηκε της Ιταλίας στο Τορίνο με γκολ του Βίτολο στο 55ο λεπτό, όμως η «σκουάντρα ατζούρα» ισοφάρισε στο τελικό 1-1 με εύστοχο πέναλτι του Ντανιέλε Ντε Ρόσι.

Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν από 4 βαθμούς αλλά βρίσκονται στη δεύτερη θέση πίσω από την Αλβανία, που πέρασε από το Λιχτενστάιν με 2-0 και έκανε το δύο στα δύο στον όμιλο. Τους πρώτους τρεις βαθμούς πήρε και το Ισραήλ, που επικράτησε στα Σκόπια με σκορ 2-1.

Στον ένατο όμιλο σπουδαίο ματς διεξήχθη στο Ικόνιο, με Τουρκία και Ουκρανία να μένουν στο 2-2. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν 2-0 αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους ως το τέλος.

Η Κροατία διέσυρε το Κόσοβο με 6-0 στη Σκόδρα της Αλβανίας και έπιασε κορυφή με 4 βαθμούς.

Μαζί της βρίσκεται και η Ισλανδία που μετά από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε 3-2 της Φινλανδίας με δύο γκολ στο πρώτο και το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στον τέταρτο όμιλο, Αυστρία και Ουαλία αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Οι Ουαλοί προηγήθηκαν δύο φορές, όμως δέχτηκαν την ισοφάριση και στις δύο περιπτώσεις.

Μετά από αυτή την ισοπαλία και τις νίκες της Ιρλανδίας επί της Γεωργίας με 1-0 και της Σερβίας επί της Μολδαβίας με 3-0, τέσσερις ομάδες έχουν από 4 βαθμούς σε έναν ισορροπημένο όμιλο όπου ουραγοί παραμένουν η Μολδαβία με τη Γεωργία χωρίς βαθμό.