Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

Προκριματικά Μουντιάλ 2018: Δραματικά ματς και χορταστικό θέαμα σε όλη την Ευρώπη

Access to the comments Σχόλια
Από Ιωάννης Καράγιωργας

<p>Οι εθνικές ομάδες ρίχτηκαν στη μάχη των <strong>προκριματικών του Μουντιάλ του 2018</strong> και πρόσφεραν συναρπαστικό θέαμα. </p> <p>Στον <strong>έβδομο όμιλο</strong> η Ισπανία προηγήθηκε της Ιταλίας στο Τορίνο με γκολ του <strong>Βίτολο</strong> στο 55ο λεπτό, όμως η <strong>«σκουάντρα ατζούρα»</strong> ισοφάρισε στο τελικό <strong>1-1</strong> με εύστοχο <strong>πέναλτι του Ντανιέλε Ντε Ρόσι</strong>. </p> <p>Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν από 4 βαθμούς αλλά βρίσκονται στη δεύτερη θέση πίσω από την <strong>Αλβανία</strong>, που πέρασε από το <strong>Λιχτενστάιν</strong> με <strong>2-0</strong> και έκανε το δύο στα δύο στον όμιλο. Τους πρώτους τρεις βαθμούς πήρε και το <strong>Ισραήλ</strong>, που <strong>επικράτησε στα Σκόπια με σκορ 2-1</strong>. </p> <p>Στον <strong>ένατο όμιλο</strong> σπουδαίο ματς διεξήχθη στο Ικόνιο, με <strong>Τουρκία και Ουκρανία να μένουν στο 2-2</strong>. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν 2-0 αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους ως το τέλος. </p> <p>Η <strong>Κροατία διέσυρε το Κόσοβο με 6-0</strong> στη Σκόδρα της Αλβανίας και έπιασε κορυφή με 4 βαθμούς. </p> <p>Μαζί της βρίσκεται και η <strong>Ισλανδία που μετά από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε 3-2 της Φινλανδίας</strong> με δύο γκολ στο πρώτο και το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. </p> <p>Στον <strong>τέταρτο όμιλο</strong>, <strong>Αυστρία και Ουαλία</strong> αναδείχτηκαν ισόπαλες <strong>2-2</strong> σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Οι Ουαλοί προηγήθηκαν δύο φορές, όμως δέχτηκαν την ισοφάριση και στις δύο περιπτώσεις. </p> <p>Μετά από αυτή την ισοπαλία και τις <strong>νίκες της Ιρλανδίας επί της Γεωργίας με 1-0 και της Σερβίας επί της Μολδαβίας με 3-0</strong>, τέσσερις ομάδες έχουν από 4 βαθμούς σε έναν ισορροπημένο όμιλο όπου <strong>ουραγοί παραμένουν η Μολδαβία με τη Γεωργία</strong> χωρίς βαθμό.</p>