Τασκένδη: Θρίαμβος των Ουζμπέκων τη δεύτερη ημέρα του Grand Prix στο τζούντο

Στο Ουζμπεκιστάν το Τζούντο είναι κάτι σαν εθνικό άθλημα.

Ο κόσμος που αγαπάει ιδιαίτερα το τζούντο, είχε την ευκαιρία να απολαύσει συναρπαστικά παιχνίδια τη δεύτερη ημέρα του Grand Prix της Τασκένδης.

Ο συνδυασμός ταλέντου και εμπειρίας, έδωσε συναρπαστικές μάχες και νέες στρατηγικές πτώσης.

Το Ουζμπεκιστάν ξεπέρασε τη Ρωσία στην κορυφή του πίνακα μεταλλίων στο Grand Prix, καθώς κατέκτησε τα τρία απο τα τέσσερα χρυσά της δεύτερης ημέρας.

«Οι φίλαθλοι εδώ στο Ουζμπεκιστάν είναι παθιασμένοι και γνωρίζουν πολύ καλά το άθλημα του τζούντο. Η δεύτερη ημέρα του Grand Prix της Τασκένδης είχε δυναμικά και επιθετικά παιχνίδια, προς ικανοποίηση του κοινού. Και στις τέσσερις κατηγορίες της ημέρας οι νικητές πέτυχαν εκπληκτικές νίκες. Ας ξεκινήσουμε το πρόγραμμα με κάποιες απίθανες κινήσεις», μεταδίδει ο απεσταλμένος του euronews, Πέδρο Λασουέν

• -70 κιλά γυναικών

Στην κατηγορία έως 70 κιλά των γυναικών η Γκουλνόζα Ματνιγιάζοβα από το Ουζμπεκιστάν τα κατάφερε περίφημα.

Η νίκη της ήταν μία από τις σημαντικότερες στιγμές, καθώς έγινε η πρώτη κοπέλα από το Ουζμπεκιστάν που κατακτά χρυσό μετάλλιο στη σειρά των Grand Prix.

Η Ματνιγιάζοβα απέναντι στην Σλοβένα Άνκα Πόγκαβνικ πέτυχε βαζ-άρι και πήρε τη νίκη κόντρα σε μια πολύ έμπειρη αθλήτρια.

*-63 κιλά γυναικών

Δυνατή μάχη δόθηκε και στα -63 κιλά των γυναικών.

Στην κατηγορία αυτή αναμετρήθηκαν η Ρωσίδα Ντάρια Νταβίντοβα και η Μαριάνα Μίσκοβιτς, από την Κροατία.

Η Ρωσίδα που έως τώρα η καλύτερη θέση της ήταν η έβδομη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του περασμένου έτους, περίμενε την ευκαιρία να πετύχει βαζ-άρι
με το οποίο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο απέναντι στη ανίσχυρη να αντισταθεί κοπέλα από την Κροατία.

*-73 κιλά ανδρών

Στα έως 73 κιλά των ανδρών είχαμε ντέρμπι μεταξύ δυο Ουζμπέκων πρωταθλητών.

Στον τελικό του Grand Prix της Τασκένδης ο Μιρζαχίντ Φαρμόνοφ κέρδισε με βαζ-άρι τον συμπατριώτη του Γκιγιοσιόν Μπομπόεφ.

Για τους φιλάθλους πάντως ο αγώνας ήταν χωρίς ουσιαστικό αντικείμενο, καθώς ούτως ή άλλως το χρυσό θα κατέληγε στο Ουζμπεκιστάν.

• -81 κιλά ανδρών

Στη μεγαλύτερη κατηγορία των κάτω των 81 κιλών των αντρών ο πρωταθλητής νέων της Ασίας Νταβλάτ Μπομπόνοφ, επιβεβαίωσε την δυναμική του και την προοπτική ως μια απο τις κορυφαίες ελπίδες της χώρας.

Ο 19χρονος Ουζμπέκος πρωταθλητής κέρδισε το χρυσό στο ντεμπούτο του σε Grand Prix.

Επικράτησε του 24χρονου Γιαπωνέζου Χαγιάκο Ουατανάμπε με γιούκο πετυχαίνοντας μια νίκη που σκόρπισε ενθουσιασμό στους Ουζμπέκους καθώς ο αντίπαλος του ήταν εξαιρετικά δυναμικός

• Η έκπληξη της ημέρας

Η έκπληξη της ημέρας ήρθε στον προκριματικό γύρο της κατηγορίας των κάτω των 63 κιλών των γυναικών.

Θύμα της έκπληξης η Αμερικανίδα Χάνα Μάρτιν.

Η τζουντόκα από τις Ηνωμένες Πολιτείες ηττήθηκε με ιππόν από μια άγνωστη αθλήτρια του Ουζμπεκιστάν την Μουκχάγιο Ιμπραγκίμοβα μετά από δύο λεπτά και 50 δευτερόλεπτα μάχης.