Οι τζουντόκα του Ουζμπεκιστάν κυριάρχησαν στην τελευταία ημέρα του Grand Prix της Τασκένδης

Θριαμβευτικό ήταν για τους Ουζμπέκους το αθλητικό τριήμερο στο Grand Prix τζούντο της Τασκένδης.

Ο εθνικός ύμνος του Ουζμπεκιστάν ακούστηκε αρκετές φορές στο Grand Prix της Τασκένδης.

Δεν θα μπορούσε επομένως να γίνει διαφορετικά και στην κατηγορία, έως 90 κιλά των ανδρών.

• -90 κιλά των ανδρών

Στον τελικό της κατηγορίας το χρυσό μετάλλιο ήταν υπόθεση του Ουζμπεκιστάν.

Ο πρώην νικητής του Grand Slam του Παρισιού, Γακούο Ιμάμοφ αναμετρήθηκε με τον συμπατριώτη του Νταβρονπέκ Σατόροφ, σε ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Ο Ιμάμοφ πιο ικανός κέρδισε τον συμπατριώτης του με γιούκο.

• 100 κιλά των ανδρών

Στα + 100 κιλά των ανδρών απουσίαζαν οι Ιάπωνες, οι Κουβανοί και οι Βραζιλιάνοι.

Στον τελικό βρέθηκαν, ο Κοζάκος Γιερζάν Σουνκέγιεφ και ο Ρώσος Αντρέι Βολκόφ.

Ο τζουντόκα από το Καζακστάν κέρδισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε Grand Prix.
Με γιούκο επικράτησε του αντιπάλου του.

Ήταν μια απο τις ελάχιστες κατηγορίες που στον τελικό δεν βρέθηκε κάποιος τζουντόκα από το Ουζμπεκιστάν.

• -78 κιλά γυναικών

Στα έως 78 κιλά των γυναικών έλαμψε το αστέρι της σπουδαίας Αμπιτζέλ Γιο από την Ουγγαρία. Αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αλμπίνα Αμαγκελντίεβα από το Καζακστάν, κέρδισε τελικά με γιούκο.

«Με 6 πρωτιές και 20 μετάλλια απο τα συνολικά 56 που δόθηκαν οι αθλητές του τζούντο του Ουζμπεκιστάν, ανέβασαν στα ύψη το ηθικό του τοπικού πληθυσμού που λατρεύει το άθλημα. Επιπλέον, το Grand Prix της Τασκένδης ήταν ιδανικό για να παρουσιαστεί σε όλο τον κόσμο η νεανική ομάδα της χώρας.
Τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες, η νέα γενιά του τζούντο οδηγεί τις αθλητικές επιτυχίες που αυξάνονται συνεχώς από την ανεξαρτησία του 1991» μεταδίδει ο απεσταλμένος του euronews στην Τασκένδη. Πέδρο Λαουσέν.

• Η παράξενη στιγμή

Στην κατηγορία έως 90 κιλά των ανδρών στον ημιτελικό συνέβη κάτι πραγματικά αξιομνημόνευτο.

Ο Αζέρος Τζαλίλ Σουχούροφ πέτυχε ιπόν μόλις στα 9 δευτερόλεπτα κατά του Τατζίκου Σαιντχαλόλ Σάιντοφ.

Ενώ όμως πανηγύριζε τη νίκη του αυτοτραυματίστηκε. Σχεδόν απίστευτη εξέλιξη.

• Η καλύτερη στιγμή της ημέρας

Δυο ήταν οι κορυφαίες στιγμές της ημέρας στο Grand Prix της Τασκένδης.

Η πρώτη αφορά την Αμπιτζέλ Γιο η οποία πέτυχε ένα άψογο ιπόν στον ημιτελικό μετά από μόλις 15 δευτερόλεπτα αγώνα.

Η δεύτερη ανήκει στον Νταμπρονμπέκ Αντόνοφ που πέτυχε ένα άρτια εκτελεσμένο τεχνικά, ιπόν.