Τσάμπιονς Λιγκ: Άνετη νίκη για Ρεάλ, σπουδαίο «διπλό» της Γιουβέντους

Για τον πέμπτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχτηκε τη Μονακό και την απείλησε με την πρώτη της ήττα.

Οι Μοσχοβίτες προηγήθηκαν με γκολ του Λασινά Τραορέ, που αγωνίζεται ως δανεικός από τη Μονακό. Οι Γάλλοι όμως ισοφάρισαν στο 87ο λεπτό με γκολ του Σίλβα.

Η Μονακό είναι μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου με 5 βαθμούς. Με τέσσερις ακολουθεί η Τότεναμ, που έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας κόντρα στη Λεβερκούζεν. Οι Γερμανοί έχουν τρεις βαθμούς και η ΤΣΣΚΑ δύο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες στον έκτο όμιλο, μετά το άνετο 5-1 επί της Λέγκια Βαρσοβίας εντός έδρας.

Η ομάδα του Ζιντάν προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο εικοσάλεπτο, δέχτηκε γκολ στο 22’ όμως στο 37’ ο Ασένσιο έγραψε το 3-1. Στο 68’ ο Λούκας σημείωσε το 4-1 για τη Ρεάλ και ο Μοράτα το 5-1 στο 84’.

Οι Μαδριλένοι παραμένουν στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς, όσους έχει και η Ντόρτμουντ που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Σπόρτιγκ Λισαβώνας.

Στον έβδομο όμιλο, η Λέστερ έκανε το τρία στα τρία, επικρατώντας και της Κοπεγχάγης με 1-0 στην έδρα της.

Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι σημείωσε ο Μαρέζ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο Βέλγιο, Μπριζ και Πόρτο δεν είχαν νίκη μέχρι στιγμής, όμως οι Πορτογάλοι κατάφεραν στις καθυστερήσεις να πάρουν τους τρεις βαθμούς, με τον Αντρέ Σίλβα να ευστοχεί σε πέναλτι και να γράφει το τελικό 2-1.

Στη βαθμολογία η Λέστερ έχει εννέα βαθμούς, η Κοπεγχάγη 4, η Πόρτο 4 και η Μπριζ ουραγός χωρίς βαθμό.

Στον όγδοο όμιλο, η Γιουβέντους πήρε παλικαρίσιο διπλό στη Λυών, επικρατώντας 1-0 με φανταστικό γκολ του Κουαδράδο στο 76’.

Οι Ιταλοί έπαιζαν με 10 παίκτες από το 54ο λεπτό ενώ η Λυών έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο με τον Λακαζέτ.

Η «Μεγάλη Κυρία» έμεινε έτσι στην πρώτη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς, όσους έφτασε και η Σεβίλλη που πέρασε από το Ζάγκρεμπ με νίκη 1-0 επί της Δυναμό.

Η Λυών έμεινε στους τρεις βαθμούς και η Δυναμό ουραγός χωρίς βαθμό.