Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

Αναρρίχηση ταχύτητας: Νέο ρεκόρ από την Ανούκ Ζαμπέρ, πρωταθλητής ο Ντζιένσκι

Access to the comments Σχόλια
Από Ιωάννης Καράγιωργας

<p>Η Ανούκ Ζομπέρ έγινε η πρώτη αθλήτρια που κατακτά τέσσερις αγώνες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αναρρίχησης ταχύτητας. </p> <p>Στον προτελευταίο αγώνα της χρονιάς στην Κίνα, η Γαλλίδα πήρε τη νίκη μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια. </p> <p>Στον τελικό αντιμετώπισε την Ιούλια Κάπλινα από τη Ρωσία, η οποία είχε κάνει τον καλύτερο χρόνο της σεζόν στα ημιτελικά με 7.99. </p> <p>Την τρίτη θέση πήρε η Αλεξάντρα Ρουτζίσνκα που στον μικρό τελικό κέρδισε την Πολωνή Κλαούντι Μπούτσεκ. </p> <p>Την ίδια στιγμή στους άντρες, ο Πολωνός Μάρτσιν Ντζιένσκι αναδείχτηκε πρωταθλητής για φέτος, τερματίζοντας στην τρίτη θέση. </p> <p>Κέρδισε στον μικρό τελικό τον Μπάσα Μαβέμ και πήρε όσους βαθμούς χρειαζόταν για να εξασφαλίσει μαθηματικά τον τίτλο. </p> <p>Νικητής αναδείχτηκε για ακόμη μία φορά στην έδρα του, ο Ξιζίν Ζονγκ. Ο Κινέζος αθλητής κερδίζει συνεχώς από το 2007 στην χώρα του και στον φετινό τελικό επικράτησε του Βλάντισλαβ Ντεουλίν.</p>