Γιουρόπα Λιγκ: Σαρωτικός Ολυμπιακός, ισοπαλία για ΠΑΟ και ήττες για ΠΑΟΚ - ΑΠΟΕΛ

Εντυπωσιακοί οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στην Αστάνα (4-1), άτυχος ο ΠΑΟ στη Λιέγη (2-2) και ήττες για ΠΑΟΚ και ΑΠΟΕΛ από Καραμπάχ και Γιουνγκ Μπόις αντίστοιχα

Οι τρεις ελληνικές ομάδες και η μία κυπριακή ρίχτηκαν στη μάχη του Γιουρόπα Λιγκ για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων.

⚽ MATCHDAY 3 RESULTS ⚽

— UEFA Europa League (@EuropaLeague) October 20, 2016

Στο 2-2 ο Παναθηναϊκός στη Λιέγη

Στη Λιέγη, ο Παναθηναϊκός απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και προηγήθηκε 2-0 με ισάριθμα εξαιρετικά γκολ του Ιμπάρμπο. Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως στο 45’ ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ της Σταντάρ. Ο Έντμιλσον ευστόχησε από την άσπρη βούλα και οι Βέλγοι μπήκαν ξανά στο «κόλπο» με το ημίχρονο να λήγει στο 1-2.

Panathinaikos led 2-0 against Standard Liège, but the Belgians fought back to claim a share of the points with a 2-2 draw. #UELpic.twitter.com/8XzEgVEi7N

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Αντρέα Στραματσιόνι, αποβλήθηκε λόγω έντονων διαμαρτυριών προς τους διαιτητές στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα αλλά στο 82’ η Σταντάρ κέρδισε φάουλ, ο Στιλ για ακόμη ένα ματς δεν αντέδρασε σωστά και το 2-2 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Θέλτα και Άγιαξ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 στο Βίγκο. Στη βαθμολογία, ο Άγιαξ έχει 7 βαθμούς, η Θέλτα 5, η Σταντάρ 2 και ο Παναθηναϊκός 1.

Ήττα για ΠΑΟΚ στο Μπακού

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στο Μπακού με στόχο να πάρει προβάδισμα πρόκρισης, όμως η Καραμπάχ τον κέρδισε με 2-0 και τον έβαλε σε μπελάδες.

Οι Αζέροι πήραν τη νίκη και έπιασαν τον ΠΑΟΚ στους 4 βαθμούς, στη δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από τη Φιορεντίνα.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο πρώτο μέρος, όπως και οι γηπεδούχοι όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το 45’. Στο δεύτερο ημίχρονο, μόλις στο 56ο λεπτό η Καραμπάχ άνοιξε το σκορ με τον Κιντάνα και έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως έκανε πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή και η Καραμπάχ με αντεπίθεση στο 87’ σκόραρε με τον Αμιργκουλίεφ και έβαλε τέλος στον αγώνα.

Η Φιορεντίνα πέρασε από την Τσεχία, κερδίζοντας με σκορ 3-1 τη Σλόβαν Λίμπερετς και έγινε το φαβορί όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και για την πρώτη θέση στον όμιλο. Στη βαθμολογία, η Φιορεντίνα έχει 7, ΠΑΟΚ και Καραμπάχ από 4 και η Λίμπερετς έμεινε στον 1 βαθμό.

Σαρωτικός Ολυμπιακός, διέσυρε την Αστάνα

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο ματς με την Αστάνα, διασύροντάς την με 4-1. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Φιγκέιρας ενώ μέσα σε ένα δίλεπτο πέτυχαν άλλα δύο τέρματα. Στο 33’ ο Ελιονούσι έγραψε το 2-0 και ο Σεμπά στο 34’ έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι Καζάκοι μείωσαν σε 3-1 στο 54ο λεπτό με τον Καπανάνγκα, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Κάνιας και ο Ολυμπιακός είχε πλέον και παίκτη παραπάνω στο ματς.

Στο 65’ μετά από ωραίο συνδυασμό οι πρωταθλητές Ελλάδας σκόραραν για τέταρτη φορά, με τον Σεμπά να κάνει δύο τα δικά του τέρματα.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε αλλά γνώρισε την ήττα

Contrasting emotions…

APOEL's keeper is disappointed, but Hoarau is delighted as he nets a hat-trick for Young Boys. #UELpic.twitter.com/jCe2NAdi2G

Για τον ίδιο όμιλο, ο πρωτοπόρος ΑΠΟΕΛ δοκιμάστηκε στη Βέρνη απέναντι στη Γιουνγκ Μπόις και μόλις στο 14’ άνοιξε το σκορ με τον Ευφραίμ.

Μέσα σε τέσσερα λεπτά όμως, η Γιουνγκ Μπόις έφτασε στην ισοφάριση με σκόρερ τον Οαρό.

Ο πρώην επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε χατ τρικ στο ματς καθώς σκόραρε στο 52’, παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Βάτερμαν στο δικό του πέναλτι, ενώ στο 82’ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 3-1.

Στη βαθμολογία, ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιακός έχουν από 6 βαθμούς, η Γιουνγκ Μπόις ανέβηκε στους 4, ενώ η Αστάνα έμεινε στον 1 βαθμό.