FlipboardInstagramLinkedin

Ευρωλίγκα: Σπουδαίο «διπλό» της Μπασκόνια, δεύτερη νίκη για Ολυμπιακό

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Με πρωταγωνιστή τον Γκριν, ο Ολυμπιακός έφτασε τις δύο νίκες στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας 91-81 της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ

H Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε τη Μπασκόνια με στόχο το τρία στα τρία στην Ευρωλίγκα όμως δεν τα κατάφερε.

Οι Βάσκοι αιφνιδίασαν τους Μαδριλένους και στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά 13 πόντων, βάζοντας εξ αρχή τη Ρεάλ με την πλάτη στον τοίχο.

Η Μπασκόνια πήγε στο ημίχρονο με 11 πόντους διαφορά όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και μείωσε στον πόντο.

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Γιόκα Μπλάζιτς να πετυχαίνει σπουδαίο τρίποντο για τη Μπασκόνια, χαρίζοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε τρία ματς στη διοργάνωση.

Απέναντι στην αήττητη Αρμάνι Μιλάνο, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους.

Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές δεν είχαν πάρει διαφορά ασφαλείας από τους Ιταλούς, όμως δύο τρίποντα του Γκριν ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς για τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εύστοχοι, οι Ιταλοί δεν έβρισκαν λύσεις και το τελικό 91-81 ήρθε φυσιολογικά.