Τσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση για Ντόρτμουντ - αποφασιστικό βήμα για Λέστερ, Μονακό και Σεβίλλη

Η Ντόρτμουντ επικράτησε 1-0 της Σπόρτιγκ - Ισοπαλία 3-3 της Ρεάλ στη Βαρσοβία, σπουδαίο «διπλό» της Λεβερκούζεν

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έγινε η πέμπτη ομάδα που προκρίθηκε στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη νίκη της επί της Σπόρτιγκ με 1-0.

Η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου κέρδισε χάρη στο γκολ του Ράμος από το 12ο λεπτό και έφτασε τους 10 βαθμούς στον έκτο όμιλο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στο 3-3 με τη Λέγκια στη Βαρσοβία σε ένα ματς που προηγήθηκε 2-0, βρέθηκε να χάνει 3-2 και τελικά ισοφάρισε στο 88’.

Η Ρεάλ έχει 8 βαθμούς, η Σπόρτινγκ 3 και η Λέγκια 1.

Στον έβδομο όμιλο, η Λέστερ παρέμεινε αήττητη στην παρθενική της παρουσία στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά το 0-0 με την Κοπεγχάγη εκτός έδρας.

Οι Δανοί είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες όμως οι Άγγλοι κράτησαν το μηδέν και το πλεονέκτημα για την πρόκριση.

Η Λέστερ έχει 10 βαθμούς, η Πόρτο που κέρδισε τη Μπριζ ανέβηκε στους 7, η Κοπεγχάγη έχει 5 και η Μπριζ είναι ουραγός χωρίς βαθμό.

Στον όγδοο όμιλο, η Γιουβέντους προηγήθηκε απέναντι στη Λυών εντός έδρας με τραβηγμένο πέναλτι στο 13ο λεπτό, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ιγκουαΐν.

Όμως η Λυών έφερε το ματς στα ίσα με τον Τολισό στο 84’ και στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη.

Η Σεβίλλη συνέτριψε 4-0 τη Δυναμό Ζάγκρεμπ και θέλει ένα βαθμό στα επόμενα δύο ματς για να προκριθεί καθώς έχει 10 βαθμούς. Η Γιουβέντους έχει 8, η Λυών 4 και η Δυναμό δεν έχει βαθμό.

Στον πέμπτο όμιλο, η Μονακό έκανε πάρτι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πριγκιπάτο, με τον Ρανταμέλ Φαλκάο να πετυχαίνει δύο γκολ στο τελικό 3-0.

Πλέον θέλει έναν βαθμό κόντρα στην Τότεναμ την επόμενη αγωνιστική για να σφραγίσει την πρόκριση.

Οι Άγγλοι ηττήθηκαν στο Λονδίνο από τη Λεβερκούζεν και πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Η Μονακό έχει 8 βαθμούς, η Λεβερκούζεν 6, η Τότεναμ 4 και η ΤΣΣΚΑ είναι τελευταία με 2 βαθμούς.