Euroleague: Η ΤΣΣΚΑ «πέρασε»από το ΣΕΦ επικρατώντας με 75-81 του Ολυμπιακού

Με σκορ 75-81 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στη φετινή EuroLeague.

Ένα καταστροφικό δεκάλεπτο στη δεύτερη περίοδο όπου πέτυχε μόλις επτά πόντους, ήταν αυτό που ουσιαστικά στέρησε στον Ολυμπιακό τη νίκη, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Οι επτά πόντοι ισοδυναμούν με νέο αρνητικό ρεκόρ για τους “ερυθρόλευκους” στην EuroLeague.

Η τριάδα των κοντών της ΤΣΣΚΑ,Μίλος Τεόντοσιτς, Νάντο Ντε Κολό και Άαρον Τζακσον «έκανε όλη τη δουλειά» για τους Μοσχοβίτες.

Εξαιρετικός για τους Πειραιώτες ο Γιώργος Πρίντεζης, αλλά δεν έφτανε για την ανατροπή.

• Ρεάλ Μαδρίτης-Γαλατάσαράι 90-81

Με τους Γιουλ και Ρούντι σε μεγάλη βραδιά η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε δύσκολα τη Γαλατάσαράι με 90-81.

Η Ρεάλ τα βρήκε «σκούρα» από τη Γαλατά για 37 λεπτά, καθώς ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ.

Στο τέλος όμως «μίλησαν» οι μπασκετικές προσωπικότητες.

Η Ρεάλ είχε περισσότερες λύσεις, καθώς διέθετε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και αυτό ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της.

Η Γαλατά το πάλεψε, αλλά ήταν αδύνατο να αντέξει σε ένα τόσο δύσκολο εκτός έδρα ματς, παίζοντας με 9 παίκτες.