Μαραθώνιος Αθήνας: Ο Κενυάτης Ρότιτς κέρδισε στην κλασική διαδρομή

Μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα στις γυναίκες με την Ρεμπούλη να τερματίζει τρίτη

Ο 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας ανέδειξε νικητή τον Λούκα Ρότιτς Λομπουβάν. Ο Κενυάτης δρομέας ολοκλήρωσε την κλασική διαδρομή σε 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα χωρίς πάντως να καταφέρει να πραγματοποιήσει ρεκόρ. Αυτό το διατηρεί από το 2014, ο συμπατριώτης του Φέλιξ Κάντι με χρόνο 2:10:37.

Ο Ρότιτς κατάφερε να πάρει τη νίκη προσπερνώντας στο τελευταίο χιλιόμετρο τον συμπατριώτη του Μπένσον Κιπρούτο, ο οποίος ήταν δεύτερος τελικά με χρόνο 2:13:24. Στην τρίτη θέση ακολούθησε ο επίσης Κενυάτης Άντριου Κιμτάι με χρόνο 2:13:26.

Τεράστια επιτυχία για την Ελλάδα στις γυναίκες

Στις γυναίκες η Ράνια Ρεμπούλη χάρισε πολύ μεγάλη επιτυχία στην Ελλάδα καθώς κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση με χρόνο 2:49:21. Φυσικά, η Ελληνίδα Μαραθωνοδρόμος κατέκτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα με αυτή την επίδοση.

Μεγάλη μάχη πάντως δόθηκε για την πρώτη θέση, με την Κενυάτισα Νάνσι Αρουσέι να κατακτά τη νίκη με χρόνο 2:38:13 και την Αλγερινή Κένζα Νταχμανί να ακολουθεί κατά 7 δευτερόλεπτα πιο αργά.

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Μερούσης

Όσον αφορά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, ο Χριστόφορος Μερούσης ήταν ο μεγάλος νικητής.

Ο περσινός νικητής του Μαραθωνίου, ήταν ο πρώτος Έλληνας (και 10ος στη γενική κατάταξη) με χρόνο 2:24:58 και κατέκτησε για τέταρτη σερί χρονιά το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Δεύτερος Έλληνας τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος και τρίτος ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης.