Μαραθώνιος της Αθήνας: Η μεγάλη γιορτή του κλασικού αθλητισμού

Από Ιωάννης Καράγιωργας

Δεκάδες χιλιάδες Έλληνες και ξένοι βίωσαν τη μοναδική εμπειρία του αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας

Ρεπορτάζ: Γιάννης Καράγιωργας
Κάμερα: Γιάννης Δόλας

Πριν από 120 χρόνια διεξήχθη ο Μαραθώνιος στους πρώτους Μοντέρνους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, κάτι που έκανε ακόμη πιο ιδιαίτερο τον 34ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Περισσότεροι από 50.000 δρομείς πήραν μέρος στις 6 κατηγορίες αγώνων, με τους 18.000 εξ αυτών να τρέχουν στην κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου.

«Ο Μαραθώνιος της Αθήνας, ο Αυθεντικός, στην κλασική διαδρομή είναι μια γιορτή. Μια γιορτή αθλητισμού, πολιτισμού αλλά και αλληλεγγύης. Χιλιάδες Έλληνες και ξένοι αθλητές βρίσκονται εδώ για να βιώσουν αυτή την μοναδική εμπειρία», μεταδίδει ο αθλητικός συντάκτης του euronews, Γιάννης Καράγιωργας.

Οι Κενυάτες δρομείς κυριάρχησαν στον Μαραθώνιο όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. Από την εκκίνηση κιόλας πήραν προβάδισμα.

Νικητής αναδείχτηκε ο Λούκα Ρότιτς Λομπουβάν. Ο Κενυάτης δρομέας ολοκλήρωσε την κλασική διαδρομή σε 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα χωρίς πάντως να καταφέρει να πραγματοποιήσει ρεκόρ.

Ο Ρότιτς άφησε δεύτερο τον συμπατριώτη του Μπένσον Κιπρούτο, ο οποίος τερμάτισε σε 2:13:24. Στην τρίτη θέση ακολούθησε ο επίσης Κενυάτης Άντριου Κιμτάι με χρόνο 2:13:26.

Τεράστια επιτυχία για την Ελλάδα στις γυναίκες

Και στις γυναίκες η Κένυα πήρε τη νίκη με την Νάνσι Αρουσέι να κατακτά τη νίκη με χρόνο 2:38:13 και την Αλγερινή Κένζα Νταχμανί να ακολουθεί κατά 7 δευτερόλεπτα πιο αργά.

Η Ράνια Ρεμπούλη πέτυχε σπουδαία διάκριση καθώς τερμάτισε δακρυσμένη στην τρίτη θέση με χρόνο 2:49:21. Φυσικά, η Ελληνίδα Μαραθωνοδρόμος κατέκτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα με αυτή την επίδοση.

Αθλητές και φίλαθλοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για του χρόνου και τον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας με την ελπίδα νέων ρεκόρ αλλά και όμορφων ανθρώπινων στιγμών.