Γιουρόπα Λιγκ: Πρόκριση για ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιακό - Θρίαμβος του ΠΑΟΚ στη Φλωρεντία

Ο Παναθηναϊκός έχασε από τον Άγιαξ και αποκλείστηκε και μαθηματικά

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ μετά το με την Γιουνγκ Μπόις.

Παράλληλα επέτρεψε και στον ΑΠΟΕΛ να προκριθεί ενώ την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η πρώτη θέση του ομίλου στην Κύπρο.

Η αγωνιστική απραξία του Ολυμπιακού φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ναι μεν ήταν ελαφρώς καλύτεροι από τους Ελβετούς αλλά δεν μπόρεσαν να βγάλουν τις μεγάλες φάσεις.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε εντυπωσιακά με τον Ολυμπιακό να σκοράρει στο 48’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη.

Δέκα λεπτά αργότερα όμως, η Γιουνγκ Μπόις βρήκε χώρο στην αντεπίθεση και ο Οαρό πλάσαρε τον Λεάλι ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και απείλησε και με δεύτερο γκολ τους Ελβετούς όμως το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Η βαθμολογία

1. ΑΠΟΕΛ 9
2. Ολυμπιακός 8
3. Γιουνγκ Μπόις 5
4. Αστάνα 5

Ήττα για τον ΑΠΟΕΛ στο Καζακστάν ελέω…λαθών

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση από το απόγευμα, καθώς παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο Καζακστάν επί της Αστάνα, γνώρισε την ήττα με 2-1.

Η κυπριακή ομάδα πήρε προβάδισμα στο 31’ με εκπληκτικό γκολ του Ευφραίμ και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.

Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο Αστίθ ανέτρεψε τον Καμπανάνγκα που έμπαινε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Αστάνα όπως ήταν φυσικό πίεσε ασφυκτικά και στο δεύτερο ημίχρονο γύρισε τον αγώνα.

Στο 59’ ήταν η σειρά του Βάτερμαν να κάνει λάθος (μετά από τον Αστίθ που αποβλήθηκε αψυχολόγητα). Ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Μακσίμοβιτς ισοφάρισε σε 1-1.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 84’ όταν ο Ντεσπότοβιτς με προβολή σημάδεψε το δοκάρι του ΑΠΟΕΛ αλλά στην επαναφορά την έστειλε στα δίχτυα.

Επικός ΠΑΟΚ στη Φλωρεντία – Ιστορική νίκη επί της Φιορεντίνα

Ο ΠΑΟΚ πήγε στη Φλωρεντία σχεδόν καταδικασμένος, καθώς με ήττα θα έμενε εκτός Ευρώπης, όμως οι παίκτες του Ίβιτς έκαναν κατάθεση ψυχής στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο το ματς ήταν…ροντέο, με την ελληνική ομάδα να κερδίζει στο τέλος 3-2 και να πετυχαίνει και την πρώτη της νίκη επί ιταλικού εδάφους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και μόλις στο 5ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ με πλασέ του Σαχόφ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκες έφτασε κοντά στο 0-2 όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι των «βιόλα».

Η Φιορεντίνα είχε την κατοχή και πίεσε τον ΠΑΟΚ, έχοντας δύο δοκάρια, στο 19’ και το 21’ με τους Μπερναρντέσκι και Κριστόφορο.

Στο 26’ η ομάδα του Ίβιτς βγήκε σε ιδανική αντεπίθεση με τον Ροντρίγκες να γυρίζει στον Κάμπος και αυτός με εξαιρετικό πλασέ να γράφει το 2-0 για την ελληνική ομάδα.

Επτά λεπτά αργότερα, η Φιορεντίνα κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς, όταν ο Μπρκιτς δεν μπόρεσε να σταματήσει το σουτ του Μπερναρντέσκι, με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 1-2.

Στο 50’ όμως η Φιορεντίνα έφτασε στην ισοφάριση καθώς μετά από ολιγωρία στην άμυνα του ΠΑΟΚ ο Μπουμπακάρ από πλάγια θέση νίκησε τον Μπρκιτς για το 2-2.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έχασε απίθανη ευκαιρία για να κάνει το 3-2, όταν ο Κάμπος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του πορτιέρε της Φιορεντίνα, γύρισε στον Ροντρίγκες που κατάφερε από πολύ κοντά να στείλει τη μπάλα στα πόδια αμυντικού και όχι στα δίχτυα.

Το καλύτερο όμως ο ΠΑΟΚ το φύλαγε για το τέλος. Ο Ροντρίγκες έφυγε στην αντεπίθεση από τα πλάγια, με εκπληκτικό σόλο πέρασε δύο αντιπάλους και με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της Φιορεντίνα για το τελικό 3-2 υπέρ του «Δικεφάλου του Βορρά».

#FinalScore#FIOPAOK 2-3 #UEL#FIOPAOK What a game! What a win! #GloryNIghtacffiorentina</a> <a href="https://twitter.com/EuropaLeague">EuropaLeaguepic.twitter.com/UMRIk3MsN5

— PAOK FC / ΠAOK (@PAOK_FC) 24 Νοεμβρίου 2016

Μετά και την ήττα της Καραμπάχ στο Λίμπερετς, ο ΠΑΟΚ θέλει να κερδίσει τους Τσέχους στην Τούμπα την τελευταία αγωνιστική και η Φιορεντίνα να μην ηττηθεί στο Αζερμπαϊτζάν από την Καραμπάχ.

1. Φιορεντίνα 10
2. Καραμπάχ 7
3. ΠΑΟΚ 7
4. Λίμπερετς 4

Οριστικά εκτός Ευρώπης ο Παναθηναϊκός – Ήττα και από τον Άγιαξ

Στο Άμστερνταμ ο Παναθηναϊκός έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης απέναντι στον πρωτοπόρο Άγιαξ.

Για άλλο ένα ματς όμως, η ελληνική ομάδα πλήρωσε τα πολύ σοβαρά λάθη σε άμυνα και τέρμα.

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 26’ με το σουτ του Ιμπάρμπο όμως να σταματά στο δοκάρι του Άγιαξ.

Στο 40’ όμως, ο Στιλ για άλλο ένα ματς έκανε λάθος εκτίμηση σε φάουλ του Σεν, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Παναθηναϊκού και τον Άγιαξ να κάνει το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τους Ολλανδούς όταν στο 50ο λεπτό ο Τέτε νίκησε τον Στιλ και την άμυνα του Παναθηναϊκού για το τελικό 2-0.

Στο άλλο ματς, Θέλτα και Σταντάρ αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 με αποτέλεσμα όλα να κριθούν την τελευταία αγωνιστική, οπότε ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Θέλτα και η Σταντάρ τον Άγιαξ.