Ευρωλίγκα: Βαριά ήττα του Ολυμπιακού στο Μιλάνο

Από Ιωάννης Καράγιωργας

Η τραγική τέταρτη περίοδος στο Μιλάνο κόστισε στον Ολυμπιακό - Νίκη θρίλερ για τη Ρεάλ στη Γερμανία

Η Ρεάλ Μαδρίτης έπιασε στην κορυφή της Ευρωλίγκα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετά από δραματική νίκη επί της Μπάμπεργκ εκτός έδρας.

Με τον Γιουλ να αποδεικνύεται καταλυτικός για τη Ρεάλ, οι Μαδριλένοι απέδρασαν από τη Γερμανία με καλάθι στην τελευταία φάση και τελικό σκορ 91-89.

Ο Σέρχιο Γιουλ πέτυχε 26 πόντους και φυσικά το πιο κρίσιμο καλάθι 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Τζέισι Κάρολ συμπλήρωσε άλλους 24 πόντους ενώ ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τη Μπάμπεργκ ο Φαμπιέν Καζέρ είχε 14, ο Μίλερ 13 και ο Ντάνιελ Τάις 12 με 6 στα 6 δίποντα και πέντε καρφώματα.

Ο Νίκος Ζήσης ισοφάρισε για τους Γερμανούς σε 89-89 όμως ο Γιουλ ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη στο ματς.

Στην Ιταλία, ο Ολυμπιακός συνετρίβη από την Αρμάνι Μιλάνο με 99-83 παρά το γεγονός πως η ελληνική ομάδα έκανε ρεκόρ επιθετικών ριμπάουντ με 21.

Οι Ιταλοί ήταν εντυπωσιακοί στην τελευταία περίοδο, όταν και κατάφεραν να βάλουν 32 πόντους στην καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός υπέστη καθολικό μπλακ άουτ στην τέταρτη περίοδο και μοιραία ηττήθηκε.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεχώρισε για τους «ερυθρόλευκους» έχοντας 16 πόντους όμως από εκεί και πέρα η Αρμάνι κατάφερε να μπλοκάρει τα ατού του Ολυμπιακού στο τέλος.

Σημείωσε έτσι την έκτη νίκη της σε 19 ματς ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε στην τρίτη θέση με 13 νίκες και 6 ήττες, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσει κορυφή με ΤΣΣΚΑ και Ρεάλ Μαδρίτης.