Κόπα Άφρικα: Στον τελικό η Αίγυπτος

Η Αίγυπτος προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης της Γκαμπόν μετά τη νίκη της στα πέναλτι επί της Μπουρκίνα Φάσο

H Αίγυπτος προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Άφρικα για ένατη φορά στην ιστορία της.

Η πολυνίκης του θεσμού, με επτά τρόπαια, απέκλεισε την Μπουρκίνα Φάσο στον ημιτελικό με 4-3 στα πέναλτι.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στην κανονική διάρκεια και την παράταση, με την Αίγυπτο να ανοίγει το σκορ στο 67’ με τον Μοχάμεντ Σαλά της Ρόμα και την Μπουρκίνα Φάσο να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα με τον Μπανσέ.

Στα πέναλτι, η Αίγυπτος έχασε το πρώτο πέναλτι όμως η Μπουρκίνα Φάσο αστόχησε στα δύο τελευταία με αποτέλεσμα να αποκλειστεί.