Κόρνερ: Προπόνηση της Μπαρτσελόνα εν όψει της Παρί

Οι «μπλαουγκράνα» σκόρπισαν την Αλαβές με 6-0 εκτός έδρας και ετοιμάζονται για το Τσάμπιονς Λιγκ

Η Αλαβές είχε μια γλυκόπικρη εβδομάδα. Την Τετάρτη πήρε σπουδαία πρόκριση στον τελικό του Κοπα ντελ Ρέι, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα. Την Κυριακή όμως συνετρίβη εντός έδρας από τους «μπλαουγκράνα». Ίσως ήταν ένα ξεκάθαρο μήνυμα από την ομάδα του Λουίς Ενρίκε εν όψει του τελικού.

Η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε την Αλαβές εκτός έδρας και για περίπου 35 λεπτά δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το γκολ.

Όμως στο 37’ ο Λουίς Σουάρεζ άνοιξε το σκορ και τρία λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ έκανε το 0-2 δείχνοντας στην Αλαβές πως το βράδυ θα ήταν δύσκολο.

Πράγματι στο δεύτερο ημίχρονο, οι «μπλαουγκράνα» ήταν εντυπωσιακοί και έφτασαν στο ευρύ 6-0.

Μέσι, Ράκιτιτς και Σουάρεζ πέτυχαν τα τρία από τα τέσσερα γκολ της Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος ενώ ο Αλέξις σημείωσε αυτογκόλ εις βάρος της Αλαβές.

Μετά το 0-6, που σημείωσε ο Σουάρεζ στο 67’, η Μπαρτσελόνα έριξε τον ρυθμό της καθώς ακολουθεί και ο αγώνας με την Παρί Σεν Ζερμέν για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο καλός και ο κακός

Αυτό το Σαββατοκύριακο δεν χαμογέλασε μόνο η Μπαρτσελόνα στην Ισπανία. Υπήρξαν πολλοί πρωταγωνιστές στην 22η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν. Μάλιστα όλοι τους ήταν θετικοί.

Θετικό πρόσημο για τον Ζινεντίν Ζιντάν. Μετά τη νίκη της Ρεάλ επί της Οσασούνα με 3-1 ο Γάλλος τεχνικός έγινε ο προπονητής που μαζεύει 100 βαθμούς με τη Ρεάλ στους λιγότερους αγώνες. Για την ακρίβεια χρειάστηκε μόλις 40.

Θετικό πρόσημο και για τη Σεβίλλη που επικράτησε εκτός έδρας της Λας Πάλμας με 1-0 και έγινε η πρώτη ομάδα που αλώνει φέτος το «Γκραν Κανάρια». Συγχρόνως είναι τρίτη στη βαθμολογία, δύο βαθμούς πίσω από τη Μπαρτσελόνα.

Θετικό πρόσημο και για την Ατλέτικο Μαδρίτης που κατάφερε να κερδίσει τη Θέλτα εντός έδρας παρά το γεγονός πως έχανε με 2-1 μέχρι το 86ο λεπτό. Με δύο γκολ στο 86’ και το 88’ επικράτησε με 3-2 και έμεινε στην τέταρτη θέση.

Τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων

Ήρθε η ώρα να δούμε μαζί τα πρωτοσέλιδα των ισπανικών αθλητικών εφημερίδων. Με Μπαρτσελόνα και Ρεάλ να κυριαρχούν.

Η Mundo Deportivo γράφει πως «προκαλεί φόβο» η Μπαρτσελόνα ενώ η καταλανική Sport εξηγεί ότι «Συνέτριψαν και ζεστάθηκαν για την Παρί Σεν Ζερμέν».
Η Marca γράφει πως «ο αρχηγός φρόντισε για τη νίκη» ενώ η AS αναφέρεται στη Ρεάλ και τον Σέρχιο Ράμος με τίτλο «ο αγώνας του αρχηγού».

Τα προγνωστικά μας

Την Τρίτη είναι του Αγίου Βαλεντίνου και για τους ερωτευμένους με το ποδόσφαιρο είναι η επιστροφή του Τσάμπιονς Λιγκ! Αυτήν την εβδομάδα διεξάγονται οι πρώτοι αγώνες των «16» με τέσσερα ζευγάρια να τίθενται αντιμέτωπα.
Πως θα ολοκληρωθούν; Θα σας πούμε εμείς. Μην ξεχνάτε να κάνετε και εσείς προβλέψεις με το hashtag #TheCornerScores.

Μπενφίκα – Ντόρτμουντ 1-1
Παρί Σεν Ζερμέν – Μπαρτσελόνα 1-2
Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 3-1
Ρεάλ Μαδρίτης – Νάπολι 2-2

Αστεία και παράξενα βίντεο

Στην τρίτη κατηγορία της Ισπανίας και τον αγώνα της Ποθουέλο με την Βιγιανουέβα ντελ Παρντίγιο, ο τερματοφύλακας έκρινε το αποτέλεσμα. Ο Σίλβα σκόραρε από την περιοχή του και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Πολλοί είπαν ότι βοήθησε ο άνεμος που είχε ταχύτητα 70 χιλιομέτρων την ώρα. Όπως και να έχει το γκολ ήταν εντυπωσιακό.