Τσάμπιονς Λιγκ: Η...γνωστή Άρσεναλ διασύρθηκε στο Μόναχο με 5-1

Οι Βαυαροί ταπείνωσαν την ομάδα του Βενγκέρ ενώ στη Μαδρίτη η Ρεάλ πήρε προβάδισμα πρόκρισης μετά το 3-1 επί της Νάπολι

Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου πήραν προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με τους Βαυαρούς να είναι με το ενάμισι πόδι στους «8».

Οι Μαδριλένοι αν και βρέθηκαν να χάνουν από το 8ο λεπτό από τη Νάπολι με γκολ του Ινσίνιε, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς με γκολ του Μπενζεμά στο 18’ και του Κρος στο 49’.

Στο 54’ ο Κασεμίρο με ασύλληπτο σουτ «εκτέλεσε» τον Ρέινα για το 3-1. Από εκεί και πέρα η Ρεάλ είχε ευκαιρίες και για τέταρτο γκολ, με τη Νάπολι να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

Στο Μόναχο, Μπάγερν και Άρσεναλ έπαιξαν ντέρμπι μόνο το πρώτο ημίχρονο όταν ο Ρόμπεν με εκπληκτικό γκολ έκανε το 1-0 στο 11’ και ο Αλέξις Σάντσεζ στο 30’ ισοφάρισε στην επαναφορά από δικό του χαμένο πέναλτι.

Το δεύτερο μέρος όμως ήταν ρεσιτάλ της Μπάγερν που με τρία γκολ σε δέκα λεπτά μετέτρεψε το 1-1 σε 4-1. Ο Λεβαντόφσκι στο 53’ και ο Αλκάνταρα με δύο γκολ στο 56’ και στο 63’ έδωσαν σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Αντσελότι που στο 88’ ολοκλήρωσε τον διασυρμό της Άρσεναλ με γκολ του Τόμας Μίλερ.