Το διαβάζουν τώρα:

Το θαύμα της Λέστερ τώρα και στην Ευρώπη!

Αθλητικά

Η σταχτοπούτα των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, Λέστερ, έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο καθώς πέταξε εκτός Τσάμπιονς Λιγκ τη Σεβίλλη και προκρίθηκε στους «8».

Οι «αλεπούδες» απέχουν τρεις μόλις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη στην Αγγλία, αλλά επικράτησαν 2-0 των Ισπανών, ανατρέποντας το 2-1 του πρώτου ματς.

Σκόρερ για τη Λέστερ ήταν οι Μόργκαν και Ολμπράιτον ενώ η Σεβίλλη αν και έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νασρί, έχασε πέναλτι με τον Ενζονζί στο 80’.

Στο Τορίνο, η Γιουβέντους δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Πόρτο και μετά το 2-0 της Πορτογαλίας επικράτησε και στη ρεβάνς με 1-0.

Το έργο της «Μεγάλης Κυρίας» έγινε πιο εύκολο όταν ο Μάξι Περέιρα έκανε χέρι και πέναλτι στο 40ο λεπτό.

Ο παίκτης της Πόρτο αποβλήθηκε και δύο λεπτά αργότερα ο Ντιμπάλα σκόραρε και έγραψε το 1-0.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τη Γιουβέντους να χάνει κάποιες λιγοστές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο τέρμα.

Στο euronews είμαστε περήφανοι που έχουμε δημοσιογράφους από όλο τον κόσμο, έτοιμους να σας μεταφέρουν τις τοπικές ειδήσεις μέσα από μία παγκόσμια οπτική γωνιά. Δείτε αυτό το θέμα από την οπτική των δημοσιογράφων των υπολοίπων γλωσσών του euronews