Δυο χρυσά για τη Βραζιλία στο Grand Prix του τζούντο στην Τιφλίδα

Από ένα χρυσό μετάλλιο κέρδισαν η Αυστρία και το Ουζμπεκιστάν

Εντυπωσιακά παιχνίδια είχε και η δεύτερη ημέρα του Grand Prix του τζούντο, που διεξάγεται στην Τιφλίδα.

Στις τέσσερις κατηγορίες που περιελάμβανε το αγωνιστικό πρόγραμμα, η Βραζιλία κατέκτησε δυο χρυσά μετάλλια, ενώ από ένα κέρδισαν η Αυστρία και το Ουζμπεκιστάν.

Στον τελικό της κατηγορίας έως 63 κιλά των γυναικών, αναμετρήθηκαν η Ιταλίδα, Έντβιτζ Γκβεντ και η Αυστριακή, Μαγνταλένα Κρισκόβα.

Η Ιταλίδα ανέμενε καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με πέρυσι, όταν είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, στο Grand Prix του 2016.

Η Κρίσκοβα όμως φάνηκε ότι είχε ισχυρότερο κίνητρο, κέρδισε και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Μεγάλη μάχη έγινε στα έως 73 κιλά των αντρών, όπου στον τελικό μονομάχησαν δύο κορυφαίοι αθλητές της κατηγορίας.

Ο Σουηδός, Τόμι Μάσιας και ο Ουζμπέκος, Γκιγιοσόν Μπομπόεφ Ο Σουηδός σε μια κρίσιμη στιγμή έκανε ένα μοιραίο λάθος και κυριολεκτικά πρόσφερε τη νίκη στον αντίπαλό του.

Στα έως 70 κιλά των γυναικών, στον τελικό βρέθηκαν δυο Βραζιλιάνες, η Ελβισμάρ Ροντρίγκεζ και η Μαρία Πορτέλα, που ήταν οι ισχυρότερες αθλήτριες της κατηγορίας και αυτό αποδείχθηκε με την είσοδο τους στον τελικό.

Η Ροντρίγκεζ ήταν το φαβορί του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε τελικά να υπερκεράσει το εμπόδιο της Μαρία Πορτέλα και αρκέστηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Η Πορτέλα κατέκτησε μια δύσκολη αλλά πραγματικά σπουδαία νίκη.

Ο τελευταίος τελικός της ημέρας ήταν μια εκρηκτική μονομαχία, του χάλκινου παγκόσμιου πρωταθλητή του 2015, του Βραζιλιάνου, Βίκτορ Πεναλμπέρ και του τέσσερις φορές κάτοχου μεταλλίου σε Grand Slam, του Ρώσου, Άλαν Κουμπέτσοφ.

Νικητής και χρυσό μετάλλιο, για τον βραζιλιάνο τζουντοκα που επέστρεψε στις μεγάλες επιτυχείς μετά από σχεδόν δυο χρόνια.